Anasayfa » Medya Haberleri » Kamuda yeni dönem! Yabancı personel çalıştırılabilecek...

Kamuda yeni dönem! Yabancı personel çalıştırılabilecek...

Kamuda yeni dönem! Yabancı personel çalıştırılabilecek...

Kamuda yabancı uyruklu personel çalıştırılabilir mi? 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48'inci maddesi Genel Şarlar bölümüne göre Devlet memuru olabilmenin ilk koşulu "Türk vatandaşı olmak"tır. Ancak son yapılan düzenleme ile bazı kamu kurumlarında yabancı sözleşmeli personel çalıştırma hakkı getirildi. İşte ayrıntılar...

Tarih :
Kamuda yeni dönem! Yabancı personel çalıştırılabilecek...

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48'inci maddesi Genel Şarlar bölümüne göre Devlet memuru olabilmenin ilk koşulu "Türk vatandaşı olmak"tır. Ancak bu genel hükme rağmen bazı özel düzenlemeler yoluyla, bazı kamu kurumlarına sözleşmeli yabancı personel çalıştırma hakkı getirilmiştir.

Söz konusu düzenlemelerden birisi de geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanan 46 mladdelik reform paketinnde yer aldı.

Resmi Gazete'de yayımlanan 46 maddelik kararname ile atama usul ve esaslarında önemli değişiklikler yapıldı. Kararname ile, kamuda yabancı personeli tam zamanlı ve yarı zamanlı olarak çalıştırma hakkı getirildi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan 29 ve 30 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde, Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ve Bakanlıklara Bağlı, İlgili, İlişkili Kurum ve Kuruluşlar ile Diğer Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde değişiklikler yapıldı.

Bu değişiklerden birisi de kamuda, yabancı personel çalıştırılmasına yönelik usul ve esaslarda oldu. Kararnamede yer alan düzenleme ile, bakanlıklara bağlı ve ilgili kurumlarda sözleşmeli olarak yabancı personel çalıştırılabilecek.

GEÇİCİ MAHİYETTEKİ İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAKLAR

Bakanlıklara Bağlı, İlgili, İlişkili Kurum ve Kuruluşlar ile Diğer Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkındaki "4 sayılı" Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde yapılan değişikle, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü bünyesinde özel bilgi ve uzmanlık gerektiren geçici mahiyetteki işlerde, yerli veya yabancı personel tam zamanlı, kısmi zamanlı veya projelerle sınırlı olarak sözleşmeyle istihdam edilebilecek.

 

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir

Ankara Valiliği'nden nöbetçi nüfus müdürlüğü açıklaması
22 Şubat 2019'dan önemli gündem başlıkları
Dolar dalgalı seyrini sürdürüyor
Yeni işçi alan şirketlere prim desteği verilecek'
Pilot subayların terfi işlemleri derhal yapılacak
3600 ek gösterge meclis gündeminde!
Bankanın 'full paket' ücretine iade kararı
Bakan Soylu: Çıkar çıkmaz avlamazsak namerdiz
Sosyal medyadaki banka reklamlarına dikkat!

Benzer Haberler