Memurlarla ilgili teklifleri Cumhurbaşkanlığı'na rapor olarak sundu

Memurlarla ilgili teklifleri Cumhurbaşkanlığı'na rapor olarak sundu

Kamu-Sen Memurlarla ilgili kanun tekliflerini Cumhurbaşkanlığı'na rapor olarak sunuldu

Tarih :
Memurlarla ilgili teklifleri Cumhurbaşkanlığı'na rapor olarak sundu

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ve sendikaların Genel Başkanları Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Vedat Bilgin’i ziyaret etti.

MEMURLARLA İLGİLİ ÖNEMLİ DÜZENLEMELER

Memurlarla ilgili Kamu-Sen tarafından hazırlanan ve içerisinde ek gösterge, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi, yardımcı hizmetliler dahil farklı konuları içeren kanun teklifleri Cumhurbaşkanlığı'na rapor olarak sunuldu

Ayrıca Kamu-Sen ziyarette memurlarlar ilgili kırmızı çizgisinide açıkladı.

Çankaya Köşkü yerleşkesinde gerçekleşen ziyarette, çalışma hayatı ve geleceğe yönelik değerlendirmelerde bulunuldu.

KAHVECİ: İŞ GÜVENCESİ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

Türkiye Kamu-Sen’in çalışma hayatında 400 bin üyesiyle son derece etkili bir konfederasyon olduğuna değinerek sözlerine başlayan Genel Başkan Kahveci, “Her zaman doğruya doğru yanlışa yanlış diyen bir konfederasyonuz ve daima diyalog kanallarını açık tutan, sorunların çözümü noktasında sağduyulu davranan bir sendikayız.

İş güvencesi Türkiye Kamu-Sen’in kırmızı çizgisidir. İş güvencesinin korunduğu her düzenlemede daha iyi bir kamu yönetimi, daha iyi bir kamu personel rejimi için her türlü çalışmanın içerisinde bulunmaya hazırız” dedi.

'MÜLAKAT, LİYAKAT, SENDİKAL AYRIMCILIK'

Ücret adaletsizliği, sosyal haklar, iş güvencesi, performans ölçümü konularında da Türkiye Kamu-Sen’in görüş ve önerilerini dile getiren Kahveci, mülakat, liyakat sendikal ayrımcılık konularında da görüş ve düşüncelerini de ifade ederek, “Biz her zaman üzerimize düşen sorumluluklarda görevden kaçmadık. Her zaman demokrasi ve hukukun üstünlüğünü savunuyoruz. Milletimiz ve devletimiz için kaygı duyan bir konfederasyonuz. Sendikal ayrımcılık konusunda bugüne dek yapılan yanlışlardan dönülmeli ehliyet ve liyakat sahibi insanların yolu açılmalı” dedi.

'RAPOR OLARAK SUNULDU'

Ziyaret sonunda Genel Başkan Önder Kahveci, Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi tarafından hazırlanan

---*Ek gösterge,

---*Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi,

---*Ek göstergeye bağlı özel hizmet tazminatı yansıtma oranlarında değişiklik yapılması,

---*Yardımcı hizmetliler,

---*Kurum içi görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının bir takvime bağlanması gibi konularda hazırlamış olduğu kanun tekliflerini bir rapor halinde Prof. Dr. Vedat Bilgin'e sundu.

NE OLMUŞTU?

Yeni Ekonomi Programı (YEP) olarak adlandırılan Orta Vadeli Program’da (OVP) yer alan “kamu sektöründe çalışanlar için yetenek ölçümü, tekrar yerleştirme ve norm kadro çalışmaları yapılacak” ifadesi soru işareti oluşturmuştu. YEP'te yer alan “tekrar yerleştirmeden” neyin kastedildiği anlaşılamamıştı.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık 2018 yılı Eylül ayında YEP'teki ifadeye tepki göstermiş, ““Zaten memur şu anda çalışıyor. Tekrar nasıl yerleştireceksiniz. Ben bunu 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’ndaki güvencenin ortadan kaldırılması olarak algılarım" demişti.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler