Anasayfa » Medya Haberleri » Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Tazminatsız işten atılma sebebi...

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Tazminatsız işten atılma sebebi...

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Tazminatsız işten atılma sebebi...

İşyerinde 'Şifre'ye Dikkat! Tazminatsız Atılma Sebebi..

Tarih :
Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Tazminatsız işten atılma sebebi...

Yetkili olmayan personele şifreyi verince yandı!

Mağaza Müdürü, İşyeri giriş şifresini yetkili olmayan personele verince işyerinden tazminatsız atıldı.

GÜVENLİK İÇİN CİDDİ RİSK

Yerel Mahkeme tazminatlarını alabileceğine hükmederken, Yargıtay şifreyi yetkili olmayan personelle paylaşmak mağaza güvenliği için ciddi risk diyerek, tazminatsız işten atılmayı haklı buldu.

ANAHTAR ŞİFRESİNİ TEMİZLİK GÖREVLİSİNE VERDİ

İddiaya göre, Mağaza Müdürü, İşyerinin giriş-çıkış kapısının 'anahtar şifre'sini işyerinde çalışan temizlik görevlisine vererek, sabahları şifreyi girmesini ve kapıyı açmasını istedi.

ŞİRKET HABERDAR OLUNCA İŞİNE SON VERİLDİ

Böyle bir yetkisinin bulunmamasına rağmen, sabah erken saatte işe gelen temizlik görevlisi kapı şifrelerinin girişini yaparak mağazayı açmaya başlayınca bir süre sonra işveren şirket durumdan haberdar oldu. Ardından Mağaza Müdürünün işine derhal tazminatsız son verildi.

KIDEM VE İHBAR TAZMİNATLARIYLA BİRLİKTE ALACAKLARINI TALEP ETTİ

Mağaza Müdürü feshin haksız olduğunu öne sürerek, işverenden kıdem ve ihbar tazminatlarıyla diğer alacaklarını talep etti.

İşveren ise, gizli olması gereken mağaza şifresinin paylaşılmasının derhal ve haklı fesih olacağını iddia ederek, kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanamayacağını iddia etti.

İŞVEREN FESHİ, HAKLI FESİH AĞIRLIĞINDA DEĞİL!

İş Mahkemesi,çalışanın, mağaza şifresinin yetkili olmayan temizlik görevlisine verilmek suretiyle kapı giriş çıkışını açtırmasını haklı fesih ağırlığında bulmadı. Tazminatlarını alabileceğine hükmetti.

'CİDDİ RİSK' VAR! İŞVEREN HAKLI!

İş Mahkemesince verilen tazminat kararını işverenin temyizi üzerine yeniden değerlendiren Yargıtay 9. Hukuk Dairesi emsal niteliğinde bir karar verdi.

Yüksek Mahkeme, çalışanın yalnızca kendisine özel verilen ve görevi dahilindeki 'şifre'yi, yetkili olmayan bir personelle paylaşılmasının, işyeri için tehlike arzedebilecek 'ciddi risk' oluşturacağı değerlendirmesinde bulundu.

Böylece işveren feshini haklı bulan Yargıtay, çalışanın tazminatlarını alamayacağına hükmetti.


Yüksek Mahkeme, Yetkili olmayan personelle kapı giriş çıkış şifresinin paylaşılması işyeri için ciddi risk oluşturur dedi. Çalışanın tazminatlarını alamayacağını değerlendirdi.

Karardan,
'…davacının doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışları ile güveni kötüye kullandığı ve iş güvenliğini de tehlikeye soktuğu sabittir. Bu sebeplerle, davacının kıdem ve ihbar tazminatının reddine karar verilmesi gerekir..' dedi.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler