Anasayfa » Taşeron » Kadro alan taşerona 1.567 TL harcırah ödenir!

Kadro alan taşerona 1.567 TL harcırah ödenir!

Kadro alan taşerona 1.567 TL harcırah ödenir!

Kadro alan taşerona 1.567 TL harcırah ödenir! Hazine ve Maliye Bakanlığı tartışmalara nokta koydu.

Tarih :
Kadro alan taşerona 1.567 TL harcırah ödenir!

Kadro alan taşerona 1.567 TL harcırah ödenir! Hazine ve Maliye Bakanlığı tartışmalara nokta koydu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı işçilerin çeşitli nedenlerle emekliliğini isteyenlere veya zorunlu olarak emekli olanlara harcırah ödenip ödenmeyeceği konusunda görüş bildirdi.

Bakanlık emeklilik harcırahının hem çalışan kamu işçilerine hemde 2018 yılı Nisan ayında taşeron şirketlerden kadroya geçen işçilere bu tazminatın verilebileceğini belirtti.

Görüş yazısında kıdem tazminatını ayrı bir değerlendirmeye ve şartlarına bakılması gerektiğinide açıkladı.

KAMUDA ÇALIŞAN İŞÇİLERE ÖDENİYOR

Kamuda işçi kadrolarında çalışan işçilere emekli olduklarında kıdem tazminatı haricinde daha önce harcırah olarak ödenen 375 sayılı KHK ile yapılan düzenleme ile tazminat olarak ödenmeye devam eden tutarda emeklilik tazminatı ödenmektedir. Bakanlık yazısında 'Herhangi bir vergiye tabi tutulmaksızın 12.105 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda tazminat ödenir' hükmünü hatırlatarak hesaplama yönteminide belirtmiştir.

2019 Yılı Ocak ayı maaş katsayısı Bakanlık tarafından daha önce yayınlanmıştı. Bu rakam 0,130597 olarak açıklanmıştı. Emekli Olanlara Ödenecek Tazminat Gösterge Rakamı ise 12.105 olduğundan aylık katsayısı ile gösterge rakamının çarpımı ile emekli olan işçiler için ödenecek yolluk harcırah rakamını elde ediyoruz.

1.567 TL HARCIRAH ÖDENİR

0,130597*12.105= 1.580.87 TL rakamı çıkıyor. Bu rakamdan damga vergisi olarak % 07,59 düşüldüğünde yaklaşık olarak kadroya geçen işçiler emeklilik istediğinde veya zorunlu emekliliğe sevk edildiğinde 1.567 TL emeklilik harcırahı alacaklar.

KIDEM TAZMİNATI ENGEL DEĞİL

Bakanlık kıdem tazminatı ödemesi ile ilgili olarak kendi şartlarının yerine getirilmesini işçinin kıdem tazminatı almasının emeklilik yolluk harcırahına etki eden bir unsur olmadığını belirtti.

Bu tazminat hem belediye şirketlerine geçen işçiler hem de 4/D sürekli işçi kadrosuna geçen işçiler için geçerli olacaktır.

İşte Bakanlığın görüş yazısı;

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler