VDK Mansur Yavaş hakkında vergi kaçırmadan soruşturma başlatabilir!

VDK Mansur Yavaş hakkında vergi kaçırmadan soruşturma başlatabilir!

Tarih :
VDK Mansur Yavaş hakkında vergi kaçırmadan soruşturma başlatabilir!

Mansur Yavaş'ın cevap vermesi gereken soru ortada:

Avukatlık sözleşmesi yaparak fatura kesmesi gereken Mansur Yavaş'ın herhangi bir sözleşme yapmadan senet aldığı ve mevzuyla ilgili vergi ödemediği de ortaya çıktı. Mansur Yavaş'ın 600 bin dolarlık senedi hangi maksatla aldığı ise olayın hukuki boyutlarının daha çok büyüyeceğini gösteriyor.

Mansur Yavaş'ın itirafı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığını harekete geçirebilir

Mansur Yavaş mahkemede verdiği ifadede niçin avukatlık sözleşmesi yapmadığını da itiraf ederek, "Karşı taraf firma olduğu için makbuz kesildiğinde 300 bin doları vergiye gidiyordu.
Bu sebeple senet imzalandı" diyerek vahim gerçeği gözler önüne seriyor.

Ankara belediye başkanlığına aday olan bir şahsın böyle bir gerekçeye sığınması hem gerekçenin içeriği açısından hem de vergi vermemek için böyle bir gerekçeye sığınması bakımından vahimdir. Tabiidir ki bunun sonucu Vergi Denetim Kurulu Başkanlığının harekete geçerek soruşturma başlatmasıdır. Oratada Yavaşın ifadesiyle 300 bin dolarlık vergi ve bir o kadar da cezası ve gecikme faizi olacak. Bu aşamadan sonra VDK'nın soruşturma başlatmaması çok ciddi sorunlar oluşturacaktır. Çünkü, basına yansıyan mahkeme tutanaklarına göre bizzat Yavaş, vergi kaçırdığını itiraf etmiştir. Vergi soruşturması başlatılması halinde çıkacak cezayı bakalım CHP mi yoksa Mansur Yavaş mı ödeyecek? Malum Kılıçdaroğlu için fon kurulmuştu, belki Yavaşın cezası da bu fondan ödenir.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler