Anasayfa » Medya Haberleri » Savunmasına 'Ne kadar Maaş o kadar iş' yazınca ip koptu!

Savunmasına 'Ne kadar Maaş o kadar iş' yazınca ip koptu!

Savunmasına 'Ne kadar Maaş o kadar iş' yazınca ip koptu!

Yazılı savunmasına attığı başlığı gören patron, sinirlenerek çalışanını tazminatsız işten attı. Çalışan savunmasına 'Ne kadar Maaş o kadar iş' yazınca patron ipleri kopardı!

Tarih :
Savunmasına 'Ne kadar Maaş o kadar iş' yazınca ip koptu!

Çalışan savunmasına 'Ne kadar Maaş o kadar iş' yazınca patron 'Başka birşey yazmana gerek yok' dedi.

SENİN BAŞKA BİR ŞEY YAZMANA GEREK YOK

Yönetim ofis temizliğini gereği gibi yapmadığı belirlenince savunması istenilen çalışan, yazılı savunmasına "NE KADAR MAAŞ O KADAR İŞ" başlığını atınca henüz savunma yapmaya başlamadan, işvereni tarafından, önünde duran kağıt birden alınarak " Senin başka bir şey yazmana gerek yok bu kadar işsizin olduğu bir ülkede seninle çalışmak zorunda değiliz" denilerek tazminatsız işine son verildi.

GÖREVİNİ YETERİNCE İYİ YAPMAYINCA...

Bir işyerininin temizlik görevlisi işlerini yeterince iyi yapmayınca, patron tarafından çeşitli defalar sözlü olarak uyarıldı. Ancak çalışanın tüm uyarılara rağmen görevine gerekli özeni göstermeyince bu defa yazılı savunması istenildi.

YAZILI SAVUNMAYA SIRADIŞI BAŞLIK

Yazılı savunma için verilen kağıda 'Ne kadar Maaş o kadar iş' şeklinde bir başlık attığını gören patronu sinirlenerek, " Senin başka bir şey yazmana gerek yok bu kadar işsizin olduğu bir ülkede seninle çalışmak zorunda değiliz' denilerek işten çıkışı verildi.

TAZMİNATLARINI İSTEDİ

İşyeri çalışanı, Haksız olarak işten çıkarıldığını iddia ederek kıdem ve ihbar tazminatlarını talep etti.

İşveren ise savunmasında, yapmakla görevli bulunulan görevlerin hatırlatılmasına rağmen yapmamakta ısrar edilmesi nedeniyle iş sözleşmesinin haklı nedenle feshedildiğini öne sürdü.

NE KADAR MAAŞ O KADAR İŞ! DEMİŞ AMA….

Mahkeme, işçinin yazılı savunmasında yer alan 'ne kadar maaş o kadar iş' sözünün işleri aksattığını gösterir somut bir delil olarak kabul etmedi ve kıdem/ihbar tazminatlarını alabileceğine hükmetti.

YARGITAY İŞVEREN FESHİ HAKLI!

Dosyayı yeniden değerlendiren Yargıtay, çalışanın savunmasında yer alan ifadeleri ile, hakkındaki iddiaları kabul ettiğine dair yorumladı. Görevlerini yapmamakta ısrar ettiğini işverene beyan etmiş oldu diyen Yüksek Mahkeme işveren feshini haklı bularak, çalışanın kıdem ve ihbar tazminatlarını alamayacağını değerlendirdi.

Karardan;
'….yazılı savunmasına "NE KADAR MAAŞ O KADAR İŞ" başlığını atıp savunma yapmaya başlamadan, önünde duran işveren yetkilisi tarafından önündeki kağıt birden alınarak " Senin başka bir şey yazmana gerek yok bu kadar işsizin olduğu bir ülkede seninle çalışmak zorunda değiliz" denilerek işten çıkışının verildiğini beyan etmişse de; davacının bu şekilde savunma verdiğini bu beyanıyla kabul ettiği ve davacının görevlerini yapmamakta ısrar ettiğini işverene beyan ettiği anlaşılmaktadır. Bu husus doğruluk ve bağlılık kurallarına uymadığından işveren feshi haklı olup kıdem ve ihbar tazminatı isteklerinin reddine karar verilmesi gerekir…'
dedi.


Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler