Anasayfa » Medya Haberleri » Milyonlarca işçiyi ilgilendiriyor! Tazminatlarla ilgili önemli düzenleme...

Milyonlarca işçiyi ilgilendiriyor! Tazminatlarla ilgili önemli düzenleme...

Milyonlarca işçiyi ilgilendiriyor! Tazminatlarla ilgili önemli düzenleme...

Çalışanlara ödenen tazminat ve yardımlarla ilgli önemli bir düzenleme hayata geçirildi. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan, Hazine ve Maliye Bakanlığı tebliği ile, tazminatlardaki istisnalar yeniden düzenlendi.

Tarih :
Milyonlarca işçiyi ilgilendiriyor! Tazminatlarla ilgili önemli düzenleme...

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Resmi Gazete'nin 15 Temmuz 2019 tarihli sayısında yayımlanan Gelir Vergisi Tebliği'nde yer alan ve tazminatları düzenleyen Dördüncü Bölümü şöyle:

Tazminat Ödemelerinde İstisna Uygulaması

Yasal düzenleme

MADDE 8 – (1) 7162 sayılı Kanunun 2 nci maddesi ile 193 sayılı Kanunun tazminat ve yardımlarda gelir vergisi istisnasını düzenleyen 25 inci maddesinin birinci fıkrasının (1) numaralı bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“1. Ölüm, engellilik ve hastalık sebebiyle verilen tazminat ve yardımlar ile 25/8/1999 tarihli ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu uyarınca ödenen işsizlik ödeneği ve 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununa göre ödenen işe başlatmama tazminatı;”

İstisnanın kapsamı

MADDE 9 – (1) 7162 sayılı Kanunun 2 nci maddesi ile 193 sayılı Kanunun 25 inci maddesinin birinci fıkrasının (1) numaralı bendinde yapılan değişiklik ile hizmet erbabına ölüm, engellilik ve hastalık gibi durumlarda ödenen tazminat ve yardımlara uygulanan gelir vergisi istisnası aynen korunmuş, gelir vergisinden istisna edilen işsizlik nedeniyle verilen tazminatlar ile işe başlatmama tazminatlarının hangi tazminatlar olduğuna açıklık getirilmiştir.

(2) 193 sayılı Kanunun 25 inci maddesinin birinci fıkrasının (1) numaralı bendine göre hizmet erbabına;

a) Ölüm, engellilik ve hastalık gibi durumlarda ödenen tazminat ve yardımlar,

b) 4447 sayılı Kanun uyarınca ödenen işsizlik ödeneği,

c) 4857 sayılı Kanunun 21 inci maddesine göre ödenen işe başlatmama tazminatları,

gelir vergisinden istisnadır.

(3) 4447 sayılı Kanun uyarınca sigortalı işsizlere Kanunda belirtilen şartları taşımaları halinde işsiz kaldıkları dönem için yine Kanunda belirtilen süre ve miktarda yapılan işsizlik ödeneği ödemeleri ile 4857 sayılı Kanunun 21 inci maddesine göre, işverence geçerli sebep gösterilmediği veya gösterilen sebebin geçerli olmadığı mahkemece veya özel hakem tarafından tespit edilerek feshin geçersizliğine karar verildiğinde, işçinin başvurusu üzerine işverenin bir ay içinde işe başlatmadığı durumda, işçiye, en az dört aylık ve en çok sekiz aylık ücreti tutarında ödenen tazminat istisna kapsamındadır.

(4) 4857 sayılı Kanunun 21 inci maddesine göre, arabuluculuk faaliyeti sonucunda tarafların, işçinin işe başlatılmaması konusunda anlaşmaları halinde, iş sözleşmesi feshedilen hizmet erbabına en çok sekiz aylık ücreti tutarında ödenen işe başlatmama tazminatları da istisna kapsamındadır.

(5) Karşılıklı sonlandırma sözleşmesi veya ikale sözleşmesi kapsamında ödenen tazminatlar, iş kaybı tazminatları, iş sonu tazminatları, iş güvencesi tazminatları gibi çeşitli adlar altında yapılan ödemeler ve yardımlar ise 193 sayılı Kanunun 25 inci maddesinin birinci fıkrasının (1) numaralı bendinde düzenlenen istisna kapsamında olmayıp, aynı maddenin birinci fıkrasının 27/3/2018 tarihinden itibaren uygulanmak üzere yürürlüğe giren 7103 sayılı Kanunla değişik (7) numaralı bendi kapsamında değerlendirilecektir.

 

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir

Ünlü onkolog açıkladı: Ciğer yeyin!
Malatya’da kayısıyı don vurdu
1 TL'lik 2 'Ödül' çikolatası müdürün başını yaktı!
Yüksek aidat ödeyenlere iyi haber! Bunu yaparsanız...
Kılıçdaroğlu, AK Parti’nin Mansur Yavaş’a teklifini açıkladı
Emekliye kazançlı yaz! İşte ödeme takvimi
O isim otomotiv devine açtığı davayı kazandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Van'dan ilan ediyorum
AK Parti adayına FETÖ gözaltısı
O belediyede işçilere 900 TL'lik rekor zam!
Milyonlarca işçiye önemli karar! 6 ay ugulanacak
'Sokakta sigara içen kadın ucuzdur' demişti. Ece Üner'den sert tepki

Benzer Haberler