Arslan, kadro alan taşerona TİS için tarih verdi

Arslan, kadro alan taşerona TİS için tarih verdi

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan taşeron şirketlerden kadroya geçen işçilere toplu iş sözleşmesi için tarih verdi.

Tarih :
Arslan, kadro alan taşerona TİS için tarih verdi

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan taşeron şirketlerden kadroya geçen işçilere toplu iş sözleşmesi için tarih verdi. Elazığ Belediyesi'nde düzenlenen toplu iş sözleşmesinde konuşan Arslan önemli açıklamalarda bulundu.

Elazığ Belediyesi ile toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Sözleşme Hizmet-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ile Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz tarafından imzalandı.

İŞÇİLER 2019 TİS İSTİYOR

Kadroya geçen işçiler 2019 TİS için müjdeli haber beklerken Hak-İş Başkanı toplu sözleşme için 2020 yılını ifade etti.

Arslan: “Elazığ’da 25 yıldır yetkili sendikayız”

Mahmut Arslan, törende yaptığı konuşmada HİZMET-İŞ Sendikamızın Elazığ’da 25 yıldır yetkili sendika olduğunu hatırlatarak, “Elazığ’da İki dönem Hamza Yanılmaz, iki dönem Süleyman Selmanoğlu ve 5 yıldır da Mücahit Yanılmaz ile çalıştık. Belediye başkanlarımızın her biriyle iyi diyalog, karşılıklı anlayış içerisinde sorunlarımızı masa başında çözerek 25 yıldır burada yetkili sendika olmayı sürdürdük” diye konuştu.

ERDOĞAN'A TEŞERON TEŞEKKÜRÜ

Arslan’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taşeron teşekkürü

Kamunun büyük bölümünde taşeron işçiliğin sonlandırılmasıyla 1 milyona yakın işçinin devletin kadrolu işçisi haline geldiğini belirten Arslan, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımızın kararlılığı, Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın desteği, Eski Çalışma Bakanımız Jülide Sarıeroğlu’nun çabaları ve HAK-İŞ’in büyük desteğiyle, kangren olan taşeron sistemini 2017’nin sonunda sonuçlandırdık. 1 milyona yakın arkadaşımız kadroya geçti. Taşeron sisteminin kaldırarak Türkiye Cumhuriyet tarihinin en büyük çalışma hayatı reformuna imza atan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum.”

'2020 YILINDA KADROLU, GEÇİCİ, TAŞERON AYRIMI OLMAYACAK'

2020 yılı itibariyle, kadrolu, geçici, taşeron ayrımı olmadan tüm işçilerle sözleşme yapılacağını belirten Arslan, “Arkadaşlarımız kadrolularla aynı yasal haklara sahip olacak. Kadro alamayan bazı arkadaşlarımız var, onlar için de çalışmalarımızı istikrarla sürdürüyoruz” dedi.

'ENFLASYON FARKI İÇİN ÇABA SARF EDİYORUZ'

İmzalanan toplu iş sözleşmesini en iyi sözleşmelerinden biri olarak değerlendiren Arslan, şunları kaydetti: “Arkadaşlarımızın bundan daha fazlasını hak ediyorlar. Biz emekçi kardeşlerimize enflasyon farkının verilmesini talep ediyoruz. Bazı belediyeler inisiyatif alarak yüzde 4+4’ün üzerinde yeni bir kısım düzenlemeler yaptılar. Ama maalesef kamuda bunu gerçekleştiremedik. Bütün çabamız yeni asgari ücretin üzerine yüzde 4+4 ve enflasyon farkını alabilmek için çaba sarf ediyoruz. İmza kampanyası yürütüyoruz. Elazığ’da 2018’den itibaren şirket çalışanı olan kardeşlerimize yüzde 15 oranında zam yapılması bu açıdan olumlu yönde atılmış adımdır.”

"ARTIK PÜR EMANET BİTTİ"

Taşeron sistemin çöpe atılmasını sağlayan ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük çalışma hayatı reformuna imza atan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür eden Hizmet-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ise, "Cumhurbaşkanımızın kararlılığı, başbakanımızın desteği ve bakanımızın büyük çabaları ile bu kangren olan bu sistemi hep beraber 2017'nin sonunda sonuçlandırdık. Yeni bir dönem başladı.

'1 MİLYONA YAKIN TAŞERON İŞÇİ KADROYA GEÇTİ'

Türkiye'de 1 milyona yakın taşeron şirketlerdeki arkadaşımız kadroya kavuştular. Hem kamu da hem de belediyedeler.

'KADRO ALAMADIK DİYEN ARKADAŞLAR YANILIYOR'

Zaman zaman belediyedeki arkadaşlarımız diyor ki biz kadro almadık. Arkadaşlar yanılıyor. Artık pür emanet bitti. Belediyemizin kendi bünyesinde kendi çalışanı oldunuz. Toplu iş sözleşmesinin özellikle kadrolu arkadaşlarımız için getirilen düzenlemeler, bu sene içerisinde Türkiye'de yaptığımız en iyi toplu iş sözleşmelerinden bir tanesidir. Taban yevmiye 113'ten başlayıp, 120'ye 130'a kadar olan arkadaşlarımızın taban yevmiyeleri 160'lara çekildi. Daha sonrada birinci yıl 8 TL, ikici yıl 9 TL ilave edilmiş olması ücretlerimizde yüzde 25'in üzerinde bir artışı sağlamış durumdayız" şeklinde konuştu.

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler