Anasayfa » Medya Haberleri » Babası kartı basınca, kızı işten atıldı!

Babası kartı basınca, kızı işten atıldı!

Babası kartı basınca, kızı işten atıldı!

Babası kartı basınca, kızı işten atıldı! Yargıtaydan emsal karar..

Tarih :
Babası kartı basınca, kızı işten atıldı!

Turnikeye kızının işyeri giriş kartını basan babası, tazminatsız atılmasına sebep oldu!

Yaşanan ilginç olayda, Fabrika işçisi kızının izinli olduğu gün, turnike kartını basan baba, kızının tazminatsız atılmasına sebep oldu..

BABA KIZININ TAZMİNATSIZ ATILMASINA SEBEP OLDU

Bir günlük izin alması gereken kızının , işyeri giriş çıkış turnike kartını alarak, kart basmak suretiyle işe gelen babası, kızının, işyerinde çalıştığı sonucunu doğuracak bir davranışta bulundu. Durumu haber alan patronu ise, kızının işine tazminatsız son verdi.

İşyerinde turnikeye kart basarken dikkat!Tazminatsız atılma sebebi...

TAZMİNATLARINI İSTEDİ

İşten atılmanın şokunu yaşayan baba-kız, İş Mahkemesine başvurarak feshin haksız olduğunu ileri sürdü. Ödenmeyen alacakları ile kıdem ve ihbar tazminatlarını istedi.

İşveren ise, davacının, kartını babasına vermek suretiyle turnikede kullandırmasının doğruluk ve bağlılıkla bağdaşmayacağını ifade ederek, feshin haklı olduğunu iddia etti.

Yerel Mahkeme, işveren feshini haklı fesih ağırlığında bulmazken, çalışanın ihbar ve kıdem tazminatı alacaklarını alabileceğine hükmetti.

İşveren kararı temyiz etti.

YARGITAY: FESİH HAKLI!

Dosyayı yeniden değerlendiren Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, 'Bir gün izin alan kızına ait kartı basmak suretiyle işyerinde çalıştığı sonucunu doğuracak bir davranış, doğruluk ve bağlılık ile bağdaşmayan haklı bir sebep oluşturur.' dedi.

Karardan özetle;

'...Davacı işçi birgün izinli olan kızına ait kartı basmak suretiyle işyerinde çalıştığı sonucunu doğuracak bir davranışta bulunduğu davalı tarafın gösterdiği ve bu kart basma işini işverene bildiren tanığın açık ve ayrıntılı anlatımları ve basılan kartın varlığı ile doğrulanmış bulunmaktadır. Davacının bu eylemi ...doğruluk ve bağlılıkla bağdaşmıyan hali oluşturur. Böyle olunca davalı işveren bildirimsiz olarak sözleşmeyi fesih hakkı kazanır. Bu olgular karşısında ihbar ve kıdem tazminatının red edilmek üzere kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ : Temyiz olunan kararın yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA,...' denildi.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler