Anasayfa » Medya Haberleri » Neden bu kadar çok sevildi? İşte Diriliş Ertuğrul’un sırrı

Neden bu kadar çok sevildi? İşte Diriliş Ertuğrul’un sırrı

Neden bu kadar çok sevildi? İşte Diriliş Ertuğrul’un sırrı

Bursa Uludağ Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bengül Güngörmez Star Gazetesi’nin Açık Görüş bölümüne milyonların severek izlediği Diriliş Ertuğrul’un sırrını yazdı.

Tarih :
Neden bu kadar çok sevildi? İşte Diriliş Ertuğrul’un sırrı
Güngörmez, “Bir milletin 'Diriliş'i” başlıklı yazısında Kemal Tahir, büyük tartışmalara sebep olmuş unutulmaz eseri Yorgun Savaşçı’da “Siz benim geçmişi aradığımı sanıyorsunuz ama yanılıyorsunuz. Ben sizin geleceğinizi aramaktayım” diyordu. Diriliş dizisi bizim geçmişimize, tarihimize öykünmektedir, bu doğrudur ama asıl hedeflediği geleceğimizdir. Mesajları geleceğimiz içindir” diyor. İşte o yazı:


Diriliş dizisinin Türk halkı üzerindeki etkisinin sosyolojik olarak değerlendirmesini yapabilmek için bir hafta sonu kalkıp Bilecik’in ilçesi Söğüt’e gitmek gerek. Bozüyük’ten içeri girdikten bir süre sonra Söğüt levhasını takip ettiğinizde çam ormanlarının içine kıvrılan asfaltı takip eder ve Söğüt’e ulaşırsınız. Söğüt tarihte Osmanlı Beyliği’nin ilk başkenti olarak bilinir. Kayı boyu tarafından Söğüt kışlak, Domaniç yaylak olarak kullanılmıştır. Söğüt’te sizi tarih karşılar bir de Osmanlı imparatorluğunun kurucularından Ertuğrul Gazi’nin mezarını ziyaret eden yüzlerce insan.

Kaynak : Akşam

Benzer Haberler