EYT'liler 38 yaşında emeklilik mi istiyor?

EYT'liler 38 yaşında emeklilik mi istiyor?

Tarih :
EYT'liler 38 yaşında emeklilik mi istiyor?

Hürriyet yazarı Vahap Munyar, bugünkü köşesinde Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili ilginç bir yazı kaleme aldı. Yazısında özetle şu ifadelere yer verdi;

Cumhurbaşkanı Erdoğan, EYT'lilerin ne istediğini ve taleplerinin ne anlama geldiğini çoğu kimsenin bilmediğini ifade etti. Onların 38 yaşında emeklilik istediklerini ifade etmiş.

Sonra Cumhurbaşkanı Vahap Munyara dönerek 38 yaşında emeklilik olur mu diye soruyor.

Özal Hükümeti, emeklilik yaşının kademeli olarak erkeklerde 65’e çıkarılması için harekete geçmişti. Gazetelerin o günlerdeki manşetleri gözümün önüne geldi:

"- Mezarda emeklilik."

- Özal Hükümeti o dönemde emeklilik yaşını yükseltmişti. Daha sonra 12 Eylül darbe dönemi siyasi yasakları referandumla kalkınca seçim yarışı sırasında DYP Lideri Süleyman Demirel emeklilik yaşını indirme sözü verdi. İktidar olunca da emeklilik yaşını indirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, düzeltme yaptı:

- Rahmetli Demirel yine de emeklilik yaşını biraz yukarıda tutmuştu. Şimdikiler emeklilik yaşının 38’e inmesini istiyor.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Türkiye’de de ortalama yaşam süresinin uzadığına işaret etti:

- Genç yaşta emekli olanlar boş durmuyor. Yeniden bir işe girip çalışıyor.

Kısa sohbet sonrası İstanbul’a dönerken düşündüm. Emeklilikte yaşa takılanlar gibi bir sorunun ortaya çıkması, çalışma ortamındaki istikrarsızlıktan kaynaklanıyor.

Çeşitli gerekçelerle çalıştığı iş yerinden ayrılan 45-50 yaş aralığındaki bir kişi, yeniden iş bulmakta zorlanıyor, şu yaklaşımla karşılaşıyor:

- Daha genç eleman almak varken, 50 yaşında personel çalıştırmak istemeyiz.

Bu durumda özel sektörde emeklilik yaşını tamamlayana kadar çalışma fırsatını her personel bulamıyor.

Konuya bu açıdan bakılıp, çözüm için farklı formül geliştirilebilir mi?


Kaynak : Hürriyet

Benzer Haberler