Anasayfa » Taşeron » Taşerona zamda yeni formül devrede!

Taşerona zamda yeni formül devrede!

Taşerona zamda yeni formül devrede!

Kadro alan taşeronda yeni formül devrede: 'Protokol'le zam! Taşeronda yeni formül devrede: 'Protokol'le zam!

Tarih :
Taşerona zamda yeni formül devrede!

Kadro alan taşeron işçilere Yüksek Hakem Kurlu kararı ile yürürlüğe giren toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre zam yapılamayınca Belediyeler tarafından yeni formül geliştirildi.

'İMZALANAN PROTOKOL' İLE ZAM

Bazı belediyeler imzaladıkları toplu iş sözleşmesine taşerondan kadroya gelen işçileride dahil ederek toplu iş sözleşmesi ile zam yaparken sıradışı zam haberi ise Antalya'dan geldi. Antalya Büyükşehir Belediyesi taşerondan kadroya geçen işçilerine yeni zammı 'Protokol' imzalamak sureti ile verdi.

TAŞERONDA SÜREÇ NASIL İŞLEDİ

696 sayılı KHK ile taşeron şirketlerde işçi olarak çalışırken 2018 yılı Nisan ayında 4/D sürekli işçi kadrosu ile belediye şirketlerine geçen işçiler için yıllık alacakları zam oranları YHK'nın toplu iş sözleşmesi hükümlerinde belirlenmişti.

BELEDİYE ŞİRKET İŞÇİLERİNİN İLAVE TEDİYE KAYBI

Kadro geçiş işlemelerinin tamamlanması ile birlikte belediye şirketlerine geçen işçiler için şirket işçiliği düzenlemesi tepki almış ve belediyelerde çalışan işçilerinde şirket işçiliği yerine diğer kadrolu işçiler gibi aynı statüye sahip olmaları gerektiği ifade edilmişti. Ayrıca Bakanlığın belediye şirket işçilerine 4/D'li sürekli işçilere verilen 52 günlük ilave tediyeden de yararlanamayacakları görüşü ile ücret ve mali haklarda kadro sürecinin başında bir kayıp olarak ortaya çıktı.

ENFLASYON RAKAMLARI

Kadroya geçen işçiler yıllık zam oranları hem 4/D sürekli işçi hem de belediye şirketlerine geçen işçiler için yıllık yüzde 4+4 olarak düzenlendi. Yüksek Hakem Kurulu kararı ile yürürlüğe giren toplu iş sözleşmesi hükümleri arasında enflasyon farkı düzenlemesi de mevcut olamadığından 2018 yılı içerisinde her ay açıklanan enflasyon rakamları taşerondan kadroya geçen işçiler için bir kayıp olarak karşılarına çıktı.

KADRO ALAN TAŞERONUN MAAŞ KAYBI 2018 YILINDA %12,30 OLDU

Nihayetinde 2018 yılı 12 aylık enflasyon rakamı TÜİK tarafından açıklandığında % 20,30 rakamı ortaya çıktı. Kaba bir hesaplamayla bile kadroya geçen işçilerin maaşlarındaki kayıpları yaklaşık % 12,30 oldu.

YHK'nın toplu iş sözleşmesi hükümlerinin geçerlilik tarihi ise yayımlanan hükümlerde şöyle yer aldı;

KHK İLE GEÇİLEN KADRO YHK'NIN TOPLU SÖZLEŞME SONA ERME TARİHİ
BELEDİYE VE ÖZEL İDARE ŞİRKET İŞÇİLERİ 30.06.2020 TARİHİNE KADAR
GENEL İDARELERDEKİ 4/D'Lİ SÜREKLİ İŞÇİLER 31.10.2020 TARİHİNE KADAR

4/D'Lİ SÜREKLİ İŞÇİLER VE DİĞER BELEDİYE İŞÇİLERİ DE BEKLİYOR

Belediyelerde zam haberleri İstanbul için 630 TL olarak Binali Yıldırım tarafından açıklandı. Antalya'da imzalanan protokol ile en düşük maaşa net 350 lira olacak şekilde yeni bir düzenlemeye gidildi. Türk-İş'e bağlı Belediye-İş Sendikası Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin de Belediye Meclisi kararıyla 696 sayılı KHK kapsamında çalışan işçilere asgari ücret artışı tutarında bir artışı uyguladığı iddia edildiğini açıkladı.

'635 TL'LİK ZAM KHK İLE KADROYA GEÇEN TÜM İŞÇİLERE UYGULANSIN'

Türk-İş'e bağlı Belediye-İş Sendikası yaptığı basın açıklamasında ücretlerin işçiler için hayırlı olamasını diledi. Belediye-İş Sendikası bu zamların taşerondan kadroya geçen tüm işçiler için uygulanmasını istedi. Bu uygulamanında en yüksek artışı yapan İstanbul'daki gibi 635 TL'lik artışın 696 sayılı KHK kapsamına kadroya geçen tüm işçiler için uygulanması istendi.

BELEDİYE-İŞ SENDİKASINDAN SERT TEPKİ

Basın açıklamasıdan "696 KHK kapsamında çalışan yüzbinlerce işçi için başta sendikamız Belediye-İş olmak üzere konunun tarafı sendikaların ilgili Bakanlık ve Genel Müdürlüklere yapılmış tüm başvurularında; ”696 sayılı KHK kapsamında istihdam edilenlerin mali haklarına YÜKSEK HAKEM KURULU kararları dışında ek bir iyileştirme yapılamaz. 2019 yılı içerisinde eski sürekli işçiler için yapılacak olan Kamu Toplu İş Sözleşmesine dahil edilemez” cevapları verilmiştir. Peki öyleyse bu yapılan nedir? Bu nasıl bir yönetim anlayışı, nasıl bir adalet anlayışıdır?" denildi.

PROTOKOL'LE ZAM NASIL YAPILDI?

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan imzalanan protokol ile zam için şu açıklamalarda bulundu;

Kararnamedeki bazı sınırlamaların da kaldırılması gerektiğini dile getiren Arslan, "Örneğin 2018 ve 2019'da yüzde 4 artı 4 oranındaki zamların enflasyon farkıyla değiştirilmesi talebimiz vardı. Belediyelerde bunu başlattık. Antalya Büyükşehir Belediyesi ile imzaladığımız protokol, aslında kararnamenin 2020 yılına kadar gitmeyeceğini gösterdi.

'BU PROTOKOL DEĞİŞEBİLECEĞİNİN İFADESİYDİ'

Bu protokol, Türkiye'nin ihtiyaçları, çalışanların talepleri dikkate alınarak, bunun değişebileceğinin ifadesiydi. Bu hem uluslararası sözleşmeler, hem ILO'nun 98 sayılı sözleşmesine uygun halde yapılmış bir düzenlemedir. Bu protokol diğer belediyelerle de yapılacaktır." dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokolün benzerinin İstanbul Büyükşehir Belediyesince de yakında kamuoyuyla paylaşılacağını bildiğini ifade eden Arslan, şöyle konuştu:

"Bu da şunu gösteriyor. Kararnameye göre 2020'ye kadar herhangi yeni bir düzenleme yapılmayacak olsa bile Türkiye'nin gerçekleri, çalışanların talepleri, bizim bu konudaki kararlı ve gerçekten kabul edilebilir, makul taleplerimiz kamuoyu tarafından karşılık buldu.

'SİYASET GERİ ADIM ATTI'

Siyaset de bu konuda belli bir noktada geri adım attı.

KAMUDA, BAKANLIKLARDAKİ KADRO ALAN TAŞERON İŞÇİLER

İnşallah kamudaki, bakanlıklardaki arkadaşlarımız için de bir iyileştirme, enflasyon farkı verilmesi konusunda çabamız devam edecek. Ne kadar sürer bilemiyorum, ama Antalya'da yaptığımız düzenleme diğer illeri de etkileyecek önemli bir adımdır. Bizim için sevindirici oldu, işçi arkadaşlarımız da büyük bir mutlulukla takip ettiler. İşçilerin yüzünün gülmesi, Antalya'nın yüzünün gülmesi demek. İşçilerin huzuru, Antalya'nın huzuru demektir. Bunun mimarı, Antalya'ya inanılmaz hizmetler kazandıran, Antalya'yı bir dünya şehri yapma konusunda büyük çaba gösteren başkan Menderes Türel'e teşekkür ediyorum." diyerek tamamladı.

Taşeron işçiler için kritik soruyu sordu! Bu yapılan nedir? haberi için Tıklayınız

Taşeronda arka arkaya yeni zamlar! O belediyeden de %4+350 TL zam haberi için TIKLAYINIZ

Yıldırım'dan Kadro alan taşerona maaş zammı açıklaması! haberi için TIKLAYINIZ

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler