Anasayfa » Medya Haberleri » İş-Kur işçi bulmak için sokağa indi

İş-Kur işçi bulmak için sokağa indi

İş-Kur işçi bulmak için sokağa indi

Tarih :
İş-Kur işçi bulmak için sokağa indi
Untitled Document İş-Kur işçi bulmak için sokağa indi
Manisa'da işsizliğin azaldığı bu dönemde çalışacak işçi bulmakta zorlanan Çalışma ve İş-Kur İl Müdürlüğü belirli yerlerde stantlar açarak işçi arıyor.

İşçi arayan Çalışma ve İş-Kur İl Müdürlüğü, kentin işlek noktalarında stantlar kurarak 48 meslek danışmanı ile ayağa kadar hizmet veriyor. Manisa'da 37 bin işsiz olmasına rağmen çalışacak işçi bulamadıklarından yakınan Çalışma ve İş-Kur İl Müdürü Yüksel Uçar, "Türkiye'de 2 buçuk milyona yakın işsiz var. Ama 100 binin üzerinde de açık iş var. İşsizlerin büyük kısmı açık pozisyondaki işleri kabul etmiyor. Manisa'da 37 bin kayıtlı işsiz var. Bunların yüzde 85'i satın alma, lojistik hizmetler sektöründe iş istiyor. Fabrikalar ise üretimde çalışacak eleman istiyor. İşçiyle işverenin beklentileri örtüşmüyor. Manisa tarım kenti. İnsanlar tarımdan aldığı parayı tercih ediyor. Manisa'da 110 bin emekli var. Emekliler de çocuklarına yardım ettiği için kişiler iyi iş olmadıktan sonra çalışma taraftarı değiller" dedi.

"İŞSİZLİĞİ MANİSA'DA YÜZDE 5'İN ALTINA İNDİRMEYİ HEDEFLİYORUZ"

Meslek danışmanlarının Temmuz ayında bin 672 kişiyi işe yerleştiğine değinen Uçar, "İşsizliği Manisa'da yüzde 5'in altına indirmeyi hedefliyoruz. Manisa'ya 48 meslek iş danışmanı geldi. Bu kişiler şimdi sahaya indiler. İşe yerleşecek insanlarla birebir görüşüyorlar, kurslara yönlendiriyorlar. İŞ-KUR'un önümüzdeki hafta 300 kişilik girişimcilik kursu açılacak. İşsizliği Manisa'da yüzde 5'in altına indirme hedefimiz var. Okullar açıldığında meslek seçimi anlamında faaliyetler yapılacak. İnsanların yeteneklerine faaliyetlerine mesleğe yönlendirecekler. Doğru yönlendirme doğru meslek seçimi yapılmasını sağlayacaklar. Geçen ay Manisa'da bin 672 kişi işe yerleşti. Doğru işe doğru işçi yerleştirmeyi hedefliyoruz. 40 binden fazla sigorta girişi gözüküyor ama 6 bin kişilik artış var. Personel devri çok fazla" diye konuştu.

Kaynak : Star Gazetesi

Benzer Haberler