Memur-Sen, 'Toplu Sözleşme'yi bir kez daha eleştirdi!

Memur-Sen, 'Toplu Sözleşme'yi bir kez daha eleştirdi!

Memur-Sen Toplu Sözleşme Sistematiğini Bir Kez Daha Eleştirdi

Tarih :
Memur-Sen, 'Toplu Sözleşme'yi bir kez daha eleştirdi!

Yalçın, Toplu Sözleşme Sistematiğini Bir Kez Daha Eleştirdi

'DAYANIŞMA AİDATI'

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın teşkilat buluşmaları kapsamında bu kez Sinop’tan seslendi. Teşkilat Buluşması’nda bir araya gelen Memur-Sen üyelerine 15 Mayıs için çağrıda bulunan Yalçın, Toplu Sözleşme konusunda da tekliflerini bir kez daha yineledi, “Dayanışma aidatı sendikacılığın olmazsa olmazıdır” dedi.

TOPLU SÖZLEŞME SİSTEMATİĞİ

Yoğun katılımın olduğu ve kalabalıktan dolayı programının takip etmek isteyenlerin salon dışında kaldığı teşkilat buluşmasına konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bir kez daha toplu sözleşme sistematiğinin değişmesi gerektiğinin altını çizdi.

'YETKİLİ VE YETKİSİZİN AYNI MASADA OTURMASI'

Toplu sözleşme masasında yetkili ile yetkisizin aynı masada oturmasının ve sendika üyesi ile üye olmayanın aynı haklardan yararlanmasının adil olmadığını ifade eden Yalçın, “Biz 3 milyon kamu görevlisinin, 2 milyon memur emeklisinin, yani 5 milyonu aşkın insanın; 4 kişilik aile sayarsak 20 milyon insanın milli gelirden alacağı payı toplu sözleşme masasında belirleme stresini, yükünü sırtında taşıyan bir emek örgütü olarak o masaya örgütlü gücümüzle oturuyoruz. Yasanın merhameti ile o masada bulunmuş bir yapı değiliz. Bizim o masada yeni kazanımlar elde etmek için mücadele verirken ‘sendika ne işe yarar?’ diyenler var. Sendikalı olmadığı halde sendikanın gayretiyle kazanılan haklardan yararlanmak adil değil. Bu yüzden önce dayanışma aidatı ödenmeli ve ‘sendika ne işe yarar?’ın cevabı o zaman verilmeli. Bunun yolu örgütlenmenin önemini kavramaktan geçiyor.” ifadelerini kullandı.

Üye çalışmalarına hassasiyet gösterilmesini isteyen Yalçın, “El uzatılmayan bir kişi bile kalmasın” uyarısında bulundu. “15 Mayıs biz sendikacıların sandığının kurulduğu gün. Oradaki sayı üzerinden bir yıl boyunca muamele göreceğiz. Bu sürece ilişkin katkı sunmayı sürdürmeliyiz. Dün şu üye olmaz denilenlerin tamamı üye oldu. ‘Her yerde yetki alınabilir ama bizim ilde yetki alamayız, bu iş olmaz’ denilen illerde bile yetkimiz var. Demek ki hiçbir bahane başarının yerini tutmuyor. Başarı inanmanın mirasıdır. Onu başarabileceğine inanırsanız başarırsınız.” şeklinde konuştu.

"Hep Başardık Yine Başaracağız, Hiç Kırmadık Yine Kırmayacağız"

Bayındır Memur-Sen Genel Başkanı Soner Can Tufanoğlu da Teşkilat Buluşması’nda bir konuşma gerçekleştirdi. Memur-Sen’in sadece kamu görevlilerinin değil, bütün mazlumların sesi olduğunu ifade eden Tufanoğlu, İlke ve doğrulardan taviz vermeden yollarında yürüdüklerini belirterek şunları söyledi: “Hep başardık, yine başaracağız. Hiç kırmadık, yine kırmayacağız. Herkes için kazandık, herkesin gönlünü de kazanacağız. Büyük Türkiye, adil bir dünya ideali ve hedefiyle çıktığımız bu yolda hiçbir zaman bölücü ve ayrıştırıcı olmadık. Her zaman birleştirici olduk. Ülkemizin birliği için hiçbir sorumluluktan kaçınmadık. Etnik, mezhepçi, bölgesel ve ideolojik sendikacılık yerine hizmet sendikacılığı yaptık.”

Memur-Sen İl Temsilcisi Hasan Tüyboz ve Ak Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş de birer konuşma gerçekleştirdi. Program toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler