Fiyatı 30 TL'den 1000 TL'ye çıktı

Fiyatı 30 TL'den 1000 TL'ye çıktı

Samsun'un Vezirköprü ilçesine bağlı Narlısaray Mahallesi'nde 30 liraya satılan kenevir tohumunun fiyatı 1000 liraya çıktı.

Tarih :
Fiyatı 30 TL'den 1000 TL'ye çıktı
Türkiye'de ekimi ruhsatlı olarak yapılan kenevir tohumunun fiyatı, artan taleple yükseldi. izinle ruhsatlı ekim alanlarının yer aldığı 400 haneli, 1300 nüfuslu Vezirköprü ilçesine bağlı Narlısaray Mahallesi'nde üretimi yapılan kenevir tohumuna bir kaç yıl önce 30 liraya satılırken bugünlerde 1000 lirayı buldu. Talebi karşılayamaz hale gelen çiftçiler, tarlaya rağbet gösterirken, kenevir tohumu ekimini artırdı.

'TALEP ARTINCA EKİMİ YAYGINLAŞTI'
Bölgede arsa satın almak isteyen birçok girişimcinin üreticilerden talepte bulunduğunu dile getiren Narlısaray Mahallesi'nin muhtarı Ali Sezgin, "1950 yılından itibaren burada kenevir ekimi devam ediyor. 2000 yılına kadar yaygın bir şekilde ekim oluyordu. Daha sonra çevre illerdeki fabrikalar kapanınca kenevir ekimi burada bitti. 2019 yılında kenevir ekimi talep artınca yaygınlaşmaya başladı. Vezirköprü Narlısaray tohumu yerli ve verimli bir tohum. 44 tane kenevir tohumunun arasında en yüksek verim getiren tohum olduğu için bizim tohumumuza çok büyük bir talep oldu" dedi

Kaynak : Milli Gazete
Skandal video! İBB çalışanının görevine son verildi
60 bin tutukluya tahliye umudu
Ünlü ekonomist memur, emekli ve işçiyi uyardı: Hazır olun
Ekrem İmamoğlu'ndan 'Cübbeli'ye tepki
Bakan Yardımcısı Sayan sosyal medya şirketlerini uyardı
Babacan ve ekibi Yozgat'ta yemekte buluştu
27 Haziran tarihli atama kararları yayımlandı
Askerler erken terhis sevinci yaşadı

Benzer Haberler