Anasayfa » Medya Haberleri » 1 TL'lik 2 'Ödül' çikolatası müdürün başını yaktı!

1 TL'lik 2 'Ödül' çikolatası müdürün başını yaktı!

1 TL'lik 2 'Ödül' çikolatası müdürün başını yaktı!

Yargıtay'dan 'vicdan'la 'miktar' arasında geçen 1TL'lik çikolata kararı! 1 TL'lik 2 'Ödül' çikolatası işsiz bıraktı! Bir markette yaşanan hırsızlık olayında, şirketin zarara uğramasına engel olan çocuklara ödül olarak verdiği, 1 TL'lik 2 çikolata, Müdür Yardımcısını işten attırdı! İşten atılma nedeni de,

Tarih :
1 TL'lik 2 'Ödül' çikolatası müdürün başını yaktı!

Yargıtay'dan 'vicdan'la 'miktar' arasında geçen 1TL'lik çikolata kararı!

1 TL'lik 2 'Ödül' çikolatası işsiz bıraktı! Bir markette yaşanan hırsızlık olayında, şirketin zarara uğramasına engel olan çocuklara ödül olarak verdiği, 1 TL'lik 2 çikolata, Müdür Yardımcısını işten attırdı! İşten atılma nedeni de,

“ kasadan geçirilmeksizin ya da üst yönetime haber verilmeksizin çocuklara verilmiş olması.. ”

Yani, işyerini zarara uğratacak hırsızları bulan çocuklara verilen 1 TL'lik ödül çikolatası, (çikolataların işverenden habersiz) kayıt dışı verilmiş olması güven sarsıcı bir davranış olarak kabul edildi.

Müdür Yardımcısı, haklı fesihle tazminatsız bir şekilde işten atılınca soluğu mahkemede aldı. İşten atılmasına neden olan olayla ilgili; hırsızlık olayını bildiren iki çocuğa marketten, toplam 2 TL değerinde 2 adet çikolatayı ödül olarak ikram ettiğini belirtti.

Ancak, İş Mahkemesi’ne dava açan Müşteri Sorumlusu Müdür Yardımcısını hayrete düşürecek bir karar çıktı. Mahkeme, söz konusu çikolataların her ne kadar toplam değeri 2 TL ise de; kasadan geçirilmeksizin ya da üst yönetime haber verilmeksizin çocuklara verilmiş olması eylemini güven sarsıcı, en azından kayıt dışı bir taraf olduğu göz önüne alındığında işten atılmasının doğru olduğuna hükmetti.

YARGITAY KARARI BOZDU: İNSANİ BİR DAVRANIŞ!

Davanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu. Yargıtay, “Mağaza sorumlu yardımcısı olarak çalışan davacının hırsızlığa engel olan 2 çocuğa 1 TL değerinde çikolata ile ödüllendirmesi işverenin bilgisi dahilinde olmasa dahi insani bir davranış olup davacının saiki de dikkate alındığında feshin haksız olduğu anlaşıldığından davacının işe iadesi gerekirken feshin yerinde olmayan gerekçeyle geçerli kabul edilip davanın reddine karar verilmesi hatalıdır.'dedi.

Sözün özü, maddi değeri yüksek olmayan bu tür davalarda, olayın özellikleri ve insani bir davranışın bulunup bulunmadığına da ölçü olarak bakılmalı dedi..

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler