Düğmeye basıldı: Emekliye en az 2.020 lira

Düğmeye basıldı: Emekliye en az 2.020 lira

Düğmeye basıldı: Emekliye en az 2.020 lira

Tarih :
Düğmeye basıldı: Emekliye en az 2.020 lira

Emeklilere güzel haber geldi... SSK ve Bağ-Kur emeklilerine maaş iyileştirmesi için düğmeye basıldı. Emeklinin ikramiye dahil aylık gelirinin, en az asgari ücret seviyesinde olması sağlanacak.

Türkiye genelindeki 12.5 milyon emekli, maaşlarına bu yılın ilk zammını ocak ayında alırken, ikinci zammı ise temmuzda alacak. Yılda 2 kez enflasyon oranında zam alan emekliler, ayrıca bayramlarda da ikramiye alıyor. Ayrıca 1.000 liranın altında maaş alan 150 bin emeklinin aylığı, yeni yasayla birlikte 2019'da 1.000 liraya yükseltildi ve bu konudaki mağduriyetler giderildi.

ASGARİ ÜCRET AYARI

Ancak iyileştirme çalışmaları bununla da sınırlı kalmayacak. Taban maaşları daha da yukarı çekmek için çalışmalar sürecek. Taban maaşın asgari ücret seviyesine çekilmesi de söz konusu olabilecek. Bu formüle göre; asgari ücretin altında maaş olmayacak.

ENFLASYON FORMÜLÜ

Türkiye Emekliler Derneği Hukuk Danışmanı Cafer Yazıcıoğlu, emeklilerin maaş zammı için kullanılan enflasyon oranının TÜİK verilerine göre değil, emeklinin daha çok harcama yaptığı ürünler üzerinden belirlenecek enflasyona göre hesaplanması gerektiğini söyledi. TÜİK enflasyon sepetinde emeklileri ilgilendirmeyen birçok maddenin yer aldığını belirten Yazıcıoğlu, Bu sebeple yaşlılık enflasyonu yapılmalı ve asgari ücretin arttığı oranda emekli maaşları da artırılmalı dedi.
(Güneş)

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler