Anasayfa » Taşeron » Taşerondan kadroya geçen işçilerin maaş tarihlerine Bakanlık noktayı koydu!

Taşerondan kadroya geçen işçilerin maaş tarihlerine Bakanlık noktayı koydu!

Taşerondan kadroya geçen işçilerin maaş tarihlerine Bakanlık noktayı koydu!

Taşerondan kadroya geçen işçinin maaş tarihlerine Bakanlık noktayı koydu!

Tarih :
Taşerondan kadroya geçen işçilerin maaş tarihlerine Bakanlık noktayı koydu!

Hazine ve Maliye Bakanlığı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçilerin aylık ücretlerinin ödenme zamanı ile ilgili görüş yazısı yayımladı. Kamu idarelerinde maaş ödeme tarihleri ile ilgili bazı kurumlarda farklı zamanlarda aylık ücretlerin yatırıldığı ve bunun mevzuata aykırı olduğu ifade ediliyordu.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN İŞÇİNİN MAAŞI HANGİ TARİHTE ÖDENİR

Tez-Koop-İş Sendikasının ilgili mevzuata atıfta bulunarak Hazine ve Maliye Bakanlığı'na kamuda çalışan işçilerin maaşlarının hangi tarihte ödenmesi gerektiği konusunda görüş sordu

'BAZI KURUMLARDA MEVZUATA AYKIRI ÖDEME TARİHLERİ VAR'

Tez-Koop-İş kamu işyerlerinde işçi maaşlarının farklı tarihlerde ödendiğini belirttiği yazısında "Bazı Kamu işyerlerinde ilgili mevzuat hükümlerine aykırı şekilde ödeme tarihlerinin değiştirildiği tespit edilmiş olup yapılan uygulamaya açıklık getirilmesi açısından Bakanlığınızın görüşüne ihtiyaç duyulmuştur' denildi.

BAKANLIK TEBLİĞİ İŞARET ETTİ

Bakanlık 28 Mart 2019 tarihli görüş yazısında Devlet Memurları Kanunu Tebliği ve ilgili mevzuat hükümlerinine atıfta bulunarak aylık ücretlerin her ayın 14'ünde alınacağı hükmünü işaret etti.

TEBLİĞ NE DİYOR

Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği (Seri No 100) kamuda işçilerin ücretlerinin ödenme zamanı şöyle;

"2. Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İşçi Statüsünde Çalışanların Ücretlerinin Ödenme Zamanı :

a) 289 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 4 üncü maddesinde "kamu kurum ve kuruluşlarında işçi statüsünde çalışanların aylık ücretlerinin ödenmesinde de yukarıdaki hükümler dairesinde işlem yapılır" denilmektedir.

'HER AYIN 14'ÜNDE ALACAKLAR'

Bu nedenle, "ay başı" ve "ay" kavramı konusunda tebliğin yukarıdaki bölümünde yapılan açıklamalar, kamu kesiminde çalışan işçiler için de geçerli bulunmaktadır. Ancak, işçiler Devlet memuru ve diğer kamu görevlilerinin aksine, ücretlerini çalıştıktan sonra ay sonlarında aldıklarından yeni uygulamaya göre kamu kesiminde çalışan işçiler ücretlerini ay sonu olan her ayın 14'ünde alacaklardır."

KADROYA GEÇEN TAŞERON İŞÇİLER

Taşeron şirketlerden sürekli işçi kadrosuna geçen 4/D'li işçilerde aynı şekilde ilgili tebliğ gereği maaşlarını her ayın 14'ünde alacaklardır. Bakanlık vermiş olduğu bu görüş yazısı ile yaşanan tereddütü sona erdirmiştir.

İşte Tez-Koop-İş Sendikası ile Bakanlığın görüş yazısı;

BAKANLIĞIN 28 MART 2019 TARİHLİ GÖRÜŞ YAZISI

 

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler