Anasayfa » Medya Haberleri » O personele 3 Yıllık TİS'den 5.000 TL zam çıktı!

O personele 3 Yıllık TİS'den 5.000 TL zam çıktı!

O personele 3 Yıllık TİS'den 5.000 TL zam çıktı!

Buna göre THY çalışanlarının sendikası Hava İş, THY ile 3 yıllık Toplu İş Sözleşmesi anlaşmasına vardı. Anlaşmaya göre; 2019'un birinci 6 ayı için enflasyon+%2, ikinci 6 ay için enflasyon+%1,5, 2020'nin ilk 6 ayı için enflasyon+%2, ikinci 6 ayı için enflasyon+%1,5, 2021'in ilk ve ikinci dönemler için enflasyon+%1 oranlarında zam yapılması kararı alındı. Bu kararın yanında seyyanen de 5 bin TL tüm personele para ödenmesi konusunda mutabakat sağlandı.

Tarih :
O personele 3 Yıllık TİS'den 5.000 TL zam çıktı!

Türk Hava Yolları (THY) ile Hava-İş Sendikası arasında sürdürülen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri arabulucu süresine günler kala sürpriz bir gelişmeyle anlaşmayla sonuçlandı. Sendika, THY yönetimine bir çok maddeyi kabul ettirdi.

3 YILLIK TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ile Hava İş Sendikası Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal'ın dün akşam saatlerinde bir araya gelerek TİS'e son noktayı koyduklarını AirportHaber okuyucularına duyurmuştuk. Varılan anlaşma neticesinde THY çalışanlarının sendikası Hava İş, THY ile 3 yıllık Toplu İş Sözleşmesi anlaşmasına vardı.

ZAM MİKTARLARI

TİS kapsamında imzalanacak anlaşmayla çalışanlar,

---*2019'un birinci 6 ayı için enflasyon + %2, ikinci 6 ay için enflasyon+%1,5,

---*2020'nin ilk 6 ayı için enflasyon + %2, ikinci 6 ayı için enflasyon+%1,5,

---*2021'in ilk ve ikinci dönemler için enflasyon + %1 oranlarında zam yapılacak.

TÜM PERSONELE SEYYANEN 5.000 TL

Bu kararın yanında seyyanen de 5 bin TL tüm personele para ödenmesi konusunda mutabakat sağlandı.

Zam oranlarının yanında sosyal haklarda da önemli kazanımlar elde edildi. Kadın personele yapılan kreş yardımından, bu toplu iş sözleşmesi döneminde erkek personelin de kreş yardımından faydalanması karara bağlandı. Kreş yardımında herhangi bir rapor, fatura gibi evraklar istenmeyeceği ve doğrudan talep halinde yardım yapılacağı edinilen bilgiler arasında.

LOAD MASTER'LARIN YÜZÜ GÜLECEK

Türk Hava Yolları ile Hava-İş Sendikası arasında sağlanan mutabakatla birlikte şirkette görevli load masterların da yüzü gülecek. Taraflar vergi düzenlemesi nedeniyle ciddi bir gelir kaybına uğrayan load masterların ücretlerinde düzenlemeye gidilmesi konusunda da anlaşmaya vardı. Düzenlemenin imzaların atılmasından sonra hayata geçirilmesi bekleniyor.

Öte yandan uçucu personele yönelik detaylı çalışmalar da sendika ile birlikte THY arasında ortak memnuniyet çerçevesinde sürdürülüyor ve sürdürülmesi yönünde ortak kararlar alındı.

Türkiye'nin ekonomik koşullarına rağmen artan maliyetlerin ve özellikle de İstanbul Havalimanı'na taşınma sürecinde gelen mali külfete rağmen sendikanın önemli bir zafer elde ettiği kaydedildi.

15 NİSAN'DA İMZALANACAK

Taraflar arasında sağlanan anlaşma sonrasında Toplu İş Sözleşmesi'nin 15 Nisan 2019 tarihinde imzalanması beklenirken, Sendika tarafından yönetime kabul ettirildiği öğrenilen diğer maddeler ise şu şekilde:

Kaynak : Air Port Haber

Benzer Haberler