Hak-İş 'Taşerondan kadroya geçen işçileri hazmedemeyenler var'

Hak-İş 'Taşerondan kadroya geçen işçileri hazmedemeyenler var'

Hak-İş 'Taşerondan kadroya geçen işçileri hazmedemeyenler var'

Tarih :
Hak-İş 'Taşerondan kadroya geçen işçileri hazmedemeyenler var'

Öz Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Baki Gülbaba taşerondan kadroya geçen işçileri hazmedemeyen bir anlayış olduğunu ifade etti.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan Öz Büro-İş Sendikasının 3. Olağan Genel Kuruluna katıldı.

GENEL KURUL

Genel Kurulda Divan Başkanlığını HAK-İŞ Eski Genel Mali Sekreteri ve AK Parti Eski Çorum Milletvekili Agah Kafkas yaptı.

Mahmut Arslan, Öz Büro-İş Sendikamızın 3. Olağan Genel Kurulu’nun hayırlara vesile olmasını dileyerek, “Bugün 3. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdiğimiz Öz Büro-İş Sendikamızın tarihi yürüyüşünden onur duyuyorum” dedi.

“HAK-İŞ Var Olduğu Sürece Kurucularını Unutmayacak”

HAK-İŞ’in kuruluşundan ve kuruluşuna emek verenlerden saygıyla bahseden Arslan, “HAK-İŞ’imizin kurucularına şükran ve teşekkürlerimizi sunuyoruz. 43 yıl önce HAK-İŞ’in temelini attılar. Onların attığı temel üzerine bugün yürüyüşümüzü devam ettiriyoruz. Bu yüzden HAK-İŞ var olduğu sürece kurucularını ve HAK-İŞ’e omuz verenleri asla unutmayacağız. Öz Büro-İş Sendikamıza da bu yönüyle teşekkür ediyorum” dedi.

Öz Büro-İş Sendikasının tarihi yürüyüşünün sıradan sendikaların yürüyüşünden farklı olduğunu söyleyen Arslan, olağanüstü bir kısım başarıların elde edilmesiyle sendikayı bu noktaya taşıdıklarını anlattı.

“Bu Sendikayla Ne Kadar Gurur Duysanız Azdır”

HAK-İŞ’e bağlı sendikalarda çalışanların önceki yıllarda örgütlülüğünün bulunmadığını belirten Arslan, “Kendi sendikalarımızda çalışanların örgütlülüğü ve toplu sözleşmeleri yoktu. HAK-İŞ’in büro, ticaret ve eğitim iş kolunda bir sendikası olmalıydı. Türkiye’nin en büyük işçi çalışanı olan işkolunda yüzde 10 barajını geçmenin hayal bile edilemediği bir süreçti. Herkesin gayreti ve duasıyla olağanüstü bir iş başardık. Bu bereketli topraklarda büyüdük, yetiştik ve geliştik. Onun için bu sendikayla ne kadar gurur duysanız azdır” diye konuştu.

“Sendikal Hareket Vazgeçilemez, Ertelenemez ve Geri Çekilemez Mücadeledir”

Öz Büro-İş Sendikası’nın HAK-İŞ’in en büyük ikinci sendikası olduğunu anımsatan Arslan, “Öz Büro-İş Sendikamız bugün 47 İl Başkanlığı, 81 ilde örgütlü olan muazzam bir güçtür. Bu tarihi başarımızdan gurur ve onur duymalıyız. Sendikal hareket vazgeçilemez, ertelenemez, geri çekilemez ve yeni hedeflere yürüdüğümüz bir mücadele platformudur” dedi.

“Öz Büro-İş’e İşkolunun En Büyüğü Olmak Yakışır”

Öz Büro-İş Sendikası’nın 3. Olağan Genel Kurul ile birlikte yeni hedeflerin, yeni yol haritalarının, yeni istikametlerin ve yeni başarıların muhasebesini yaptığını vurgulayan Arslan, “Öz Büro-İş Sendikamıza işkolunun en büyüğü olmak yakışır. Öz Büro-İş Sendikamızın sağına soluna bakmadan, HAK-İŞ’in istikametinde işkolunun en büyüğü olmak için çalışacağına inanıyoruz. 3 milyon işçinin çalıştığı işkolunda 50 binler bize yakışmıyor. Hep birlikte daha büyük hedeflere yürüyeceğiz. Bunu gerçekleştirecek gücü, iradeyi ve potansiyeli sendikamızda görüyoruz” dedi.

İŞÇİLERİN BASKI, TEHDİT VE ZORLA İSTİFAYA ZORLANDIKLARI

“Ortak Bir Eylem Kararı Almamız Gerekiyor”

Aydın Devlet Hastanesi’nde işçilerin tehdit, baskı ve zorlamayla istifaya zorlandıklarını açıklayan Arslan şöyle devam etti: “Bugün buradan bir kampanyayı başlatmak istiyorum. Aydın Devlet Hastanesi’nde çalışan işçilerimize yönelik hepimizi üzen, tehditlere baskılara ve istifalara karşı ortak bir eylem kararı almamız gerekiyor.

'HESAP SORMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR'

Sendikamızı aşağılayan, hakaretler savuran, sendikamızın liderlerini küçük düşüren kim olursa olsun bunlardan hesap sormak hepimizin boynunun borcudur. Öz Büro-İş Sendikası Aydın İl Başkanımız Nefise Şahin’in verdiği mücadelenin arkasında sımsıkı durmamız gerekiyor. Nefise Şahin’in yalnız olmadığını anlayacaklar. Gerekirse Aydın’da bütün İl Başkanlarımızla toplanacağız. Bugün dayanışma günüdür. Bu kongreden böyle bir karar çıkmasını arzu ediyorum. Bu kongre aynı zamanda yeni bir mücadele hattının kurulduğu bir kongre olacak. Bütün baskılara, haksızlıklara ve engellere karşı Öz Büro-İş Sendikasının onurlu yürüyüşünün önündeki bütün engellere karşı ortak bir tavır almamız gerekiyor. Gün dayanışma günüdür. Gün bugündür.”

“Çalışma Hayatımıza Hayırlar Getirsin”

Öz Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Baki Gülbaba, Öz Büro-İş Sendikası 3. Olağan Genel Kurulunun HAK-İŞ Konfederasyonu’na, çalışma hayatına ve ülkemize hayırlara vesile olması dileğinde bulundu.

TAŞERONU KALDIRIP ADALETİ SAĞLAYAN REFORMLARA DİRENÇ VAR

“Kazanımları Yok Etmek İsteyen Bir Anlayış Var”

Türkiye’ye yakışmayan taşeron sisteminin ortadan kaldırılmasının çalışma hayatı için büyük bir milat olduğunun altını çizen Gülbaba,“Çalışma hayatında taşeron sistemini ortadan kaldırıp adaleti sağlayan reforma karşı bir direnç var. Bu reformdan geri adım atılması veya bazı kazanımların yok edilmesi için uğraşanlar var.

'TAŞERONDAN KADROYA GEÇENLERİ HAZMEDEMEYEN ANLAYIŞ VAR'

Emekleri yıllarca sömürülen taşeronların kadroya geçmesini hazmedemeyen bir anlayış var” dedi.

Konuşmaların ardından gerçekleştirilen seçim sonucunda Baki Gülbaba, yeniden Öz Büro-İş Sendikası Genel Başkanı olarak seçildi.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler