Anasayfa » Medya Haberleri » Yozgat'ta 6 çeşit yerli patates tohumu ekildi

Yozgat'ta 6 çeşit yerli patates tohumu ekildi

Yozgat'ta 6 çeşit yerli patates tohumu ekildi

Yozgat'ta, Niğde Patates Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen 6 çeşit yerli patates tohumunun deneme ekimi yapıldı.

Tarih :
Yozgat'ta 6 çeşit yerli patates tohumu ekildi
Niğde Patates Araştırma Enstitüsü'nden getirilin 6 çeşit yerli patates tohumu, Kuşçu köyü muhtarı Yaşar Darı'nın tarlasına ekildi. Tarım ve Orman İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, müdürlük olarak yerli tohumlarla üretim yapılması için yoğun çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Yozgat'ta geçen yıl 27 bin ton patates üretiminin gerçekleştiğini aktaran Özdemir, "Daha çok yabancı tohumlardan üretim yapılıyordu. Bu sene araştırma enstitümüzün geliştirmiş olduğu çeşitlerden ilk defa ilimizde ekim yapıyoruz. Çiftçimizle bir araya geldik, 6 yerli tohum çeşidimizin ekimini gerçekleştiriyoruz. Hasat zamanında verimini çiftçimizle birlikte değerlendirip, yerli çeşidimizi tanıtmaya çalışacağız." dedi.

Çiftçi Yaşar Darı da 2004'ten beri patates ektiğini, bu yıl ilk defa yerli tohum denediğini belirterek, "Daha önce verim iyiydi, bunu ilk defa deniyoruz. Yerli tohumlarımızı üretmek ve çoğaltmak istiyoruz. Ülkemize bir katkımız olsun istedik." ifadelerini kullandı.

 

Kaynak : Anadolu Ajansı
70 yıllık evlilik 26 dakika arayla son buldu
Ankara Anket 1 İşçi Alacak
Sigortalıların emeklilikle ilgili merak ettiği 33 sorunun cevabı
20 yıl 49 yaş ve 5600 gün şartlarına tabisiniz
'Nohut dürüm' satarak 11 kişiye istihdam sağladı
SSK'lı ile Bağ-Kur'lunun prim gün sayısı eşitlenmeli”
Emekli çift tazminat alır
Dört bin yıllık apartman dikkat çekiyor

Benzer Haberler