Anasayfa » Medya Haberleri » Kalın"Nihai karar YSK'nın"

Kalın"Nihai karar YSK'nın"

Kalın"Nihai karar YSK'nın"

Tarih :
Kalın
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Beştepe'deki kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Kalın, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in Türkiye ziyaretine ilişkin olarak bir soru üzerine "Türkiye'nin Suriye rejimi ile bir temasının" bulunmadığını söyledi. Kamuoyunda en çok merak edilen konuların arasında bulunan kıdem tazminatıyla ilgili olarak açıklamalar yapan Kalın şöyle konuştu: "Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın bir sunumu olmadı. Kendisiyle görüştüm. Konuyla ilgili bütün paydaşların ve ilgili bakanlıkların katkıları ve mutabakatıyla bir hazırlığın yapıldığını ifade ettiler. İşçi ve işveren çevrelerin tedirgin olmasını gereken bir sorun yoktur. Bir mutabakat temin edildikten sonra konu Cumhurbaşkanımıza arzedilecek. Süreç devam ediyor. Detaylar netleştikçe ilgili kurumlar paylaşacaktır"

31 Mart seçimlerine ilişkin yapılan tartışmalara yönelik bir soruya Kalın şu karşılığı verdi: "MHP ve AK Parti olağanüstü itirazda bulunmuştur. Burada hukuki süreçlerin sonuna kadar tüketilmesi her partinin hakkıdır. Cumhur İttifakı'nın adayı kazansaydı Millet İttifakı normal bir itirazda bulunacaktır. Bunu da normal bir hak olarak görecektir. Cumhur İttifakı'nın itirazda bulunması doğal, demokratik haktır. Bunlar bittikten sonra YSK'nın vereceği karar bizim için nihai karardır. Farklı bir durum sözkonusu olursa hukuki süreç işletilir".

İşte Kalın'ın açıklamalarından satır başları:

"YSK'NIN VERECEĞİ KARAR BAĞLAYICI KARAR OLACAKTIR"

"Bu seçimler Cumhur İttifakı dikkate aldığınızda Cumhurbaşkanımıza güvenin teyit edildiğini bir kez daha göstermektedir. İstanbul başta olmak üzere bazı yerlerde bir hukuki süreç var, itirazlar devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın daha önce ifade ettiği gibi nihai karar Yüksek Seçim Kurulu'dur. Böylece YSK'nın kararı bağlayıcı karar olacaktır. Seçmen iradesiyle yaşanan ihlalleri, kasıtlı veya kasıtsız yanlışlıkları ortaya çıkartmayı hedeflemektedir.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler