Soğan ve patates TBMM'ye taşındı! Çürük ve pişmiyor

Soğan ve patates TBMM'ye taşındı! Çürük ve pişmiyor

Soğan ve patates TBMM'ye taşındı! Çürük ve pişmiyor

Tarih :
Soğan ve patates TBMM'ye taşındı! Çürük ve pişmiyor

CHP'li Gök TBMM'ye taşındı: İthal soğanlar pişmiyor

Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili Levent Gök, halkın ithal patates ve soğanlara ilişkin şikâyetleri üzerine söz konusu ithalat kalemlerine ilişkin soru önergesi verdi.

SORU ÖNERGESİ

Mısır’dan ithal edilen soğanların pişmemesi ve üzerindeki siyah lekeler yurttaşların tepkisini çekiyor. CHP Milletvekili Levent Gök, halkın ithal patates ve soğanlara ilişkin şikâyetleri üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı’na soru önergesi sundu.

'ÇÜRÜK ÇIKIYOR VE PİŞMİYOR'

Önergede 2018’de Suriye’den ithal edilen 4 bin ton patatesin gümrükte herhangi bir analize tabi tutulmadığını dile getiren Gök, “Mısır’dan ithal edilen kuru soğanın çürük çıkması ve pişmemesi sebebiyle yurttaşlarımızın şikâyetleri devam etmektedir” dedi.

'SOĞANLARIN ÇÜRÜK ÇIKMASININ SEBEPLERİ NELERDİR?'

Soru önergesinde Gök, “Suriye’den ithal edilen patateslere 509 bin 176 dolar ödenirken, aynı dönemde ithal edilen 70 bin dolar değerindeki soğanın da gerekli incelemeler yapılmadan iç piyasada satışa sunulduğu düşünülmektedir” diyerek Bakanlığa aşağıdaki soruları sordu:

- Patates ve soğan ithalatına ilişkin analiz mevzuatları geçtiğimiz yıl neden oluşturulmamıştır?

- 2019 yılında oluşturulan analiz mevzuatlarına rağmen Mısır’dan ithal edilen kuru soğanların çürük çıkmasının ve pişmemesinin sebepleri nelerdir?

- 2018 ve 2019 yıllarında gümrük analizlerinden geçememesi sebebiyle iade edilen patates ve soğanın üretim yerlerini, miktarlarını ve iade sebeplerini açıklar mısınız?

- 2018 ve 2019 yıllarında iç piyasada satılamayan ithal patates ve soğan miktarları ile bu ürünlerin piyasa değerlerini açıklar mısınız?

Kaynak : Cumhuriyet
İşte YKS tercih tarihi !
Kaçak otomobile af geldi
EYT için Meclis'e teklif verildi!
İBB'ye 1 genel sekreter yardımcısı 2 daire başkanı atandı
Volvo, yarım milyon aracını geri çağırdı!
Üniversite mezunları ev hizmetlerinde çalışıyor
Beyoğlu'nda sokakta ‘ebabil kuşu' bulundu
Dul eş, emekli bile olsa ölüm aylığı alır
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aslanlarına yoğun ilgi

Benzer Haberler