Anasayfa » Medya Haberleri » Bedelli askerlik yapan memurlar dikkat!

Bedelli askerlik yapan memurlar dikkat!

Bedelli askerlik yapan memurlar dikkat!

Bedelli askerlik yapan memurlar dikkat!

Tarih :
Bedelli askerlik yapan memurlar dikkat!

Bedelli askerlikten yararlanan memurlar dikkat! Milyonların merak ettiği soruları cevaplıyor. Bedelli askerlik hizmetinden yararlanan ve askerlik hizmetini yerine getirirken aylıksız izinli sayılan memurların bu süreleri kazanılmış hak aylık ve derece kademesinde değerlendirilebilir mi?

SORU: Bedelli askerlikten yararlandım. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 83 üncü maddesi uyarınca bedelli askerlik süresinin kazanılmış hak aylık ve derecesinde değerlendirilmesi mümkün mü? Teşekkürler.

MEVZUAT

7146 sayılı Askerlik Kanunu ile Diğer Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 2 nci maddesi ile 1111 sayılı Askerlik Kanununa eklenen Geçici 55 inci maddenin dördüncü fıkrasında, "Bu madde hükümlerinden yararlananlar temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları iş yeri, kurum ve kuruluşlar tarafından aylıksız veya ücretsiz izinli sayılırlar." hükmü yer almaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 83 üncü maddesinde; "Devlet memuru iken muvazzaf askerlik hizmetini yapmak üzere silah altına alınanlardan askerlik görevini tamamlayıp memuriyete dönmek isteyenler, terhis tarihinden itibaren 30 gün içinde kurumlarına başvurmak ve kurumları da başvurma tarihinden itibaren azami 30 gün içinde ilgilileri göreve başlatmak zorundadırlar. Bunların muvazzaf askerlikte geçen süreleri muvazzaf askerliğe ayrıldıkları sırada iktisap etmiş oldukları derecede kademe ilerlemesi yapılmak suretiyle değerlendirilir. Bu gibilerin muvazzaf askerliğe ayrılmadan önce işgal ettikleri kadroda kazandıkları kademe ilerlemeleri ayrıca gözönünde bulundurulur. Askerlik öncesi kademe ilerlemeleri ile askerlikte geçen süre toplamının 3 yılı aşan kısmı usulü dairesinde üst dereceye terfi ettikleri zaman bu derecede kademe ilerlemesi yapılmak suretiyle değerlendirilir." hükmü bulunmaktadır.

SONUÇ

Bedelli olarak yapılsa bile muvazzaf askerlik hizmeti yerine getirildiğinden, söz konusu görev kapsamında aylıksız izinli olarak geçirilen sürelerin değerlendirilmesi bakımından bedelli bedelsiz bir farklılık bulunmamaktadır.Bu çerçevede?Devlet memurlarının bedelli askerlikte geçen sürelerinin kazanılmış hak aylık ve derecesinde değerlendirilmesi gerekmekte.

Kaynak : Sabah
Dul eş, emekli bile olsa ölüm aylığı alır
Beyoğlu'nda sokakta ‘ebabil kuşu' bulundu
Emeklilikte eksik prime formül
Akşener'den yeni parti yorumu
İşte YKS tercih tarihi !
Kamu cezası alanların hikayesi: Bir ceza aldım hayatım değişti
KPSS Alan Bilgisi 3. oturumu başladı
AK Partili vekillere tatil yok
Ünlü aktöre sahnede bıçaklı saldırı!
Yasa çıkarsa 3600 ek göstergeden emekliler de yararlanır

Benzer Haberler