Anasayfa » Taşeron » O Belediyede TİS sürprizi! Kadro alan taşerona zam yaptı..

O Belediyede TİS sürprizi! Kadro alan taşerona zam yaptı..

O Belediyede TİS sürprizi! Kadro alan taşerona zam yaptı..

Genel İş Sendikası ile Bornova Belediyesi Personel A.Ş. arasında 19 Nisan 2019 tarihinde bir buçuk yıl süreli toplu iş sözleşmesi düzenlenen törenle imzalandı. Sözleşmeyle KHK’ya rağmen yapılan toplu iş sözleşmesinde kapsamdaki işçiler asgari ücrete gelen zamdan ve yüzdelik dilimlerden faydalandırılması, kadın işçilere ayda bir gün ücretli regl izni, doğum yapan kadın işçiye yasal sürenin yanı sıra ek olarak 8 hafta ücretli izin, eşine şiddet uygulayan işçinin maaşı, eşinin şikayeti üzerine 6 ay boyunca eşine ödenmesine ve 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde tüm kadın işçilere..

Tarih :
O Belediyede TİS sürprizi! Kadro alan taşerona zam yaptı..

Genel İş Sendikası ile Bornova Belediyesi Personel A.Ş. arasında 19 Nisan 2019 tarihinde bir buçuk yıl süreli toplu iş sözleşmesi düzenlenen törenle imzalandı. Toplu iş sözleşmesinde işçilerin günlük ücretlerine zam yapılarak sosyal haklarında, iyileştirmeler sağlandı.

Sözleşmeyle işçilere; öğle yemeği-yemek yardımı, günlük koruyucu gıda yardımı, günlük sorumluluk zammı, yol yardımı, aylık yakacak yardımı, Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde bayram yardımı, öğrenim gören işçi çocuklarının tahsil durumlarına göre yıllık öğrenim yardımı, kışlık ve yazlık giyim yardımı, işçi lokali sağlanması, işverenin emzirme odaları ve çocuk gündüz bakımevi açması, yılda iki ikramiye verilmesi sağlandı.

Ayrıca sözleşmeyle KHK’ya rağmen yapılan toplu iş sözleşmesinde kapsamdaki işçiler asgari ücrete gelen zamdan ve yüzdelik dilimlerden faydalandırılması, kadın işçilere ayda bir gün ücretli regl izni, doğum yapan kadın işçiye yasal sürenin yanı sıra ek olarak 8 hafta ücretli izin, eşine şiddet uygulayan işçinin maaşı, eşinin şikayeti üzerine 6 ay boyunca eşine ödenmesine ve 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde tüm kadın işçilere bir gün ücretli izin hakkı verildi.

İmza töreni öncesi konuşma yapan İzmir Genel-İş 7 No’lu Şube Başkanı Kemal Köroğlu, ilk defa Bornova belediyesinde bir toplu iş sözleşmesi imzalandığını, taşerondan kadroya geçen işçilerin 696 sayılı KHK’ya mahkum edilmesine rağmen, ücretlerinde artış ve sosyal haklarında kazanımlar sağlandığını söyledi.

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İdug ise yaptığı konuşmada, “Şarkımızın içerisinde insana değer, kadın, çocuk güven var. Biz aynı noktadan bakıyoruz. Size verilen zamlar bizim verdiğimiz bir şey değil, hakkınız olanı aldınız, olması gerekendir, geç kalınmıştır. Çalışan memnuniyetini sağlarken benim de sizden istediğim bir şey var. Halkın memnuniyetini sağlamak. Sizlerden bunu bekliyorum” dedi.

Toplu iş sözleşmesi, Başkan Remzi Çalışkan, Bornova Belediye Başkanı Dr.Mustafa İduğ, Genel Sekreter Cafer Konca, Örgütlenme Daire Başkanı Taner Şanlı, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, 7 No’lu Şube Başkanı Kemal Köroğlu, İzmir Şube Başkan ve yöneticileri ile belediyede çalışan üyeleriin katılımlarıyla imzalandı. Toplu iş sözleşmesi İmza töreni işçilerin coşku içerisinde halay çekmesiyle son buldu.

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler