Evde engelli bakana 1305 TL aylık maaş

Evde engelli bakana 1305 TL aylık maaş

Evde engelli bakana 1305 tl aylık maaş

Tarih :
Evde engelli bakana 1305 TL aylık maaş

Kimlere evde bakım aylığı bağlanır, bakım aylığı şartları nelerdir, nereye başvuru yapılır ve bakım aylığı kaç liradır?Milli Gazeteden Mustafa İŞCAN yazdı..

En çok merak edilen konulardan biri de “evde bakım aylığı nasıl alabilirim” konusudur. Bu konu çok merak edildiğindendir ki, en çok yanlış bilinen konulardan biridir. Her engelli yakını olan bu maaşı alır düşüncesi kesinlikle yanlış bir düşüncedir. Bu maaşı alabilmenin de bazı şartları vardır. “Bu şartlar nelerdir”, “engelli bakım aylığı kaç para ve almak için nereye başvurmalı”, bir de “engelli vefat ettiğinde kaç gün içinde nereye bildirilmeli” sorularına cevaplar vereceğim.

EVDE BAKIM AYLIĞI KAÇ TL’DİR?

Evde bakım parası memur maaş katsayısına bağlanmıştır.

01.01.2019-30.06.2019 memur maaş katsayısı 0,130597, olup, bu döneme ait evde bakım parası 1.305.97 TL olmuştur.

EVDE BAKIM AYLIĞINA HAK KAZANMAK İÇİN BAŞLICA ŞU 3 ŞART ARANMAKTADIR:

-Gelir kriterlerinin uygun olması,

-Bakıma muhtaçlık kriterinin olması,

-Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.

Şimdi sırasıyla bu şartları detaylandıralım:

Gelir kriteri: Evde bakım parası almak için kendisi veya bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısının geliri bu kişi sayısına bölünür. Kişi başına düşen gelir net asgari ücretin 2/3’ünden fazla olmamalıdır. Kişi başına düşen gelir 01.01.2019’dan sonra 1.829.00 TL’nin 2/3’ü 1.219,30TL’den fazla olmamalıdır. Bu hesaplamada asgari ücretin Asgari Geçim İndirimi (AGİ) öncesi netine göre hesaplanmıştır. Hane halkının net geliri toplanır hane halkı sayısına bölünür.

Bakıma muhtaçlık kriterleri için bakıma muhtaç engelli tanımını irdelememiz yeterli olacaktır. Bakıma muhtaç engelli, yeme, içme, tuvalet, banyo gibi her türlü ihtiyaçlarını tek başına yerine getirmekte zorlanan ya da hiç yerine getiremeyen ve hayatını devam ettirmek için sürekli başkasının yardımına ve bakımına ihtiyaç duyan kişidir.
Ağır engelli sağlık kurulu raporu: Evde bakım maaşı almak için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel oranının en az %50 olan ve “ağır engelli” bölümünde “evet” yazan rapor gerekmektedir.
Bu maddede küçük çocuklar için ekstra bir durum söz konusudur. Küçük çocuklar zaten bakıma muhtaç oldukları için yaşıtlarına göre gerilik ancak yaşları ilerledikçe kendisini göstermektedir ve erken yaşta alınan sağlık kurulu raporlarında engel oranının tespiti bu sebeple zorlaşmaktadır. Bu yüzden küçük çocuklar için bu rapor süresiz olarak değil de 1 veya 2 senelik süreler dâhilinde verilir. Ayrıca raporda bulunan ağır engelli ibaresi de işaretlenmez.

Kaynak : Milli Gazete

Benzer Haberler