Emeklilikte çift maaş fırsatı

Emeklilikte çift maaş fırsatı

Tarih :
Emeklilikte çift maaş fırsatı
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı yeni reform paketi ile “tamamlayıcı emeklilik” çalışanlara çifte maaş imkanı sağlayacak. Çalışırken yapılan tasarruflar emeklilikte geri dönecek. Üstelik daha erken emekli olunacak
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın bu yıl için gerçekleştirmeyi düşündüklerini açıkladığı yeni reform paketindeki tamamlayıcı emeklilik milyonlarca çalışana hem erken emeklilik hem de çifte maaş imkanı sunacak. Kıdem tazminatı reformu ile birlikte gerçekleşecek tamamlayıcı emeklilik fonu ile tazminat fonu entegre edildiğinde güvence ve devlet desteği de sağlanmış olacak.
Tamamlayıcı emeklilik, iş hayatının sonunda sigortalı için ikinci bir maaşı garanti edecek. Tamamlayıcı emeklilik birçok ülkede farklı şekillerde uygulanıyor. Ülkemizde de 2017 yılında otomatik BES sistemiyle başlatıldı.
Ancak bu sisteme girmek zorunlu; kalmak ise isteğe bağlı olarak uygulanıyor. Yani 45 yaşın altındaki tüm çalışanlar sisteme alınıyor. Çalışanlar eğer kalmak istemezlerse iki ay içinde çıkıyorlar. Kalanlar çifte emeklilik ve üçlü devlet katkısına kavuşuyor. Şu anda 5 milyon çalışan sistemde kaldı. Ancak çıkanların sayısı daha fazla oldu. Bunda kişilerin kendi BES hesaplarının olmasının da etkisi olduğu biliniyor.

GELİRLERİN DÜŞMESİ ÖNLENİYOR

Tamamlayıcı emeklilik sistemi aslında özüne bakıldığında çalışanların emekli olduklarında gelirlerinde meydana gelebilecek düşmeleri önleyici bir tedbir olarak görünüyor. Türkiye'de çalışanlar emekli olduklarında iş hayatında aldıkları maaştan daha düşük bir emekli maaşına kavuşuyor.
Hem kamuda hem de özel sektörde emekli maaşları çalışılan dönemdeki ücretlerden daha düşük oluyor.
Tamamlayıcı emeklilik sistemi çalışanlara emekliliklerinde ek gelir oluşturarak çalışma dönemlerindeki hayat standartlarını korumalarını sağlayacak.
Böylece bugün olduğu gibi emeklilerin tekrar çalışmaları da büyük oranda gerekmeyecek. Gençlerin istihdamına da yol açılmış olacak.

Yazınn devamı için tıklayınız

 

Kaynak : Yeni Asır

Benzer Haberler