Anasayfa » Medya Haberleri » Memur-Sen "Ekonominin aldığı yaralar sarılmalı"

Memur-Sen "Ekonominin aldığı yaralar sarılmalı"

Memur-Sen "Ekonominin aldığı yaralar sarılmalı"

Ali Yalçın, Türkiye’nin önünde seçimsiz 4,5 yıllık bir süreç olduğunu hatırlatarak, "Bu süreç iyi değerlendirilerek ekonominin aldığı yaralar sarılmalı.” dedi.

Tarih :
Memur-Sen
Memur-Sen’in 6’ncı Olağan Genel Kurulu’nun açılış konuşmasında değerlendirmelerde bulunan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye’nin önünde seçimsiz 4,5 yıllık bir süreç olduğunu hatırlatarak, "Bu süreç iyi değerlendirilerek ekonominin aldığı yaralar sarılmalı.” dedi.

Memur-Sen Konfederasyonu’nun 6’ncı Olağan Genel Kurulu, iki günlük program ile coşkulu bir şekilde gerçekleştiriliyor. Ankara’da gerçekleştirilen programın ilk gününde protokol konuşmaları gerçekleştirilirken ikinci gününde delegeler, yönetim kurulunu seçecek. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programa Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mesut Doğan, Memur-Sen ve Eğitim-Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, milletvekilleri, Memur-Sen’e bağlı sendikaların genel başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, uluslararası sendikaların temsilcileri ve delegeler katıldı.

KAMU GÖREVLİLERİNİN ARTAN SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ
Memur-Sen’in taleplerini de dile getiren Yalçın, önlerinde yeni bir toplu sözleşme süreci bulunduğunu belirtti. Yalçın, “Önümüzde 4,5 yıllık seçimsiz bir süre var. Bu süreç iyi değerlendirilerek ekonominin aldığı yaralar sarılmalı. Kamu görevlilerinin artan sorunları çözülmeli, gelir dağılımındaki adalet sağlanmalıdır. Kamuda tek istihdam şekli kadrolu olmalı; sözleşmeli istihdam son bulmalı diyoruz. Sözleşmeli istihdam kaldırılıncaya kadar, mevcut bütün sözleşmeliler arasındaki izin, sosyal hak ve tazminatlar eşitlenmeli. Kamu görevlilerinin bütçeden aldığı pay artmalı. Kamuya personel alım sisteminde karşılaşılan sorunlar giderilmeli, haksızlıklara yol açan mülakat sistemi kaldırılmalı. Devlet memurlarının siyaset ve grev hakları tanınmalı” dedi.

HAK ADİL BİR ŞEKİLDE PAYLAŞILMALI
Programda konuşan Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mesut Doğan, Memur-Sen Genel Kurulu’nun hayırlı olmasını temenni ederek, “Eğer biz bu dünyada yaşıyorsak bu dünyanın ortağıyız. Dünyada olan her şey bizi ilgilendiriyorsa çöplükten ekmek toplayan çocukların derdi de, başka bir ülkede ikinci sınıf insanın derdi de bizim derdimizdir. Böyle bir dünyada devletlerin görevi, yaşayan bütün insanların nimetler çerçevesinde hakkını alması için adil bir şekilde aracı olmaktır. Sendikaların görevi ise bu dağıtımın herhangi bir nedenle haksızlığa uğramamasını sağlamaktır. Bugün en iyi şekilde bunu yapmaya çalışan Memur-Sen ailesidir” diye konuştu.

1 MİLYONU AŞAN TEK SENDİKAYIZ
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, yaptığı açılış konuşmasında, 1 milyonu aşan ilk ve tek sendika olduklarını belirterek, “Çatışmadan kazanılabileceğini gösterdik. Sendikal mücadelenin yöntemini değiştirmekle kalmadık, sendikal mücadeleye saygınlık ve itibar kazandırdık. Mali ve sosyal hakları, çalışma şartlarını iyileştirdik. Sorunları çözüp yeni kazanımlar elde ettik. Toplu sözleşme hakkının mimarı Memur-Sen, kamu görevlilerinin sorunlarına çözüm üreten, beklentilerinin karşılanmasını sağlayan hükümler içeren, demokratik ve sendikal hakların genişlemesine yön veren toplu sözleşmelerin de mimarı oldu, olmaya da devam edecek” diye konuştu.

Kaynak : Milli Gazete

Benzer Haberler