Anasayfa » Medya Haberleri » Seçimdeki "poşet etkisi" tartışılıyor!

Seçimdeki "poşet etkisi" tartışılıyor!

Seçimdeki "poşet etkisi" tartışılıyor!

Tarih :
Seçimdeki

Seçimlerde poşet uygulaması sonuşları etkiledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının seçim öncesinde ısrarla uygulamaya çalıştığı paralı poşet uygulaması seçmenin fena şekilde canını sıktı ve sandıkta tepkisini gösterdi. Seçimler öncesinde ekonomik sıkıntı içerisinde olan seçmenin bir de poşete ücret ödemesi ciddi bir propaganda malzemesi haline geldi.

Şimdi de siyasi okumadan yoksun bakanın yerinde kalıp kalamayacağı tartışılıyor. Zira sıkıntı içindeki vatandaşın seçim öncesinde bir de poşet başına para ödemesinin faturasının sandığa yansıyacağının hesap edilmesi gerekiyordu. Yıllardır bedava poşet uygulamasının seçim öncesinde paralı hale getirilmesi ve vatandaşa ya aldıklarını elinde götür ya da poşet parası vereceksin dayatması sandıkta patladı. Bunun yüzdesi ise anketçilerinin yeni araştırma konusu oldu.

Türkiye genelinde 1 Ocak'ta hayata geçirilen plastik poşet uygulaması kapsamında "asgari" 25 kuruştan satılan plastik poşetler, 1 Mayıs'tan itibaren boyutuna ve muhteviyatına bakılmaksızın adet başına vergiler dahil 25 kuruştan satılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca çevre kirliliğinin önlenmesi, çevre duyarlılığı için farkındalık oluşturulması ve kaynakların verimli yönetimi amacıyla 1 Ocak'ta yürürlüğe giren "Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar"da değişikliğe gidilmişti.

Söz konusu değişiklikle gümrüksüz satış mağazalarında ürün satışı esnasında verilen tüm poşetler (güvenlik amaçlı kilitli poşetler ile alışveriş poşetleri) ücretsiz olacak.

Ücrete tabi plastik poşetlerin en az bir yüzeyinde çevreci slogan ve Sıfır Atık logosu kullanılacağı, plastik poşetlerde yer alan satış noktalarının marka ve logolarının bulunduğu yüzey (sap ve körükler hariç) alanının yüzde yirmisini geçemeyeceği daha önceden hüküm altına alınmıştı.

Bu kapsamda, Sıfır Atık logosunun Bakanlık web sayfasından temin edilen haliyle veya poşet rengine bağlı olarak görünür olması şartıyla tek renk olarak kullanılabilmesine imkan sağlandı.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler