Anasayfa » Medya Haberleri » Tonlarca domates ve çilek Türkiye'ye geri gönderildi

Tonlarca domates ve çilek Türkiye'ye geri gönderildi

Tonlarca domates ve çilek Türkiye'ye geri gönderildi

Tonlarca domates ve çilek Türkiye'ye geri gönderildi

Tarih :
Tonlarca domates ve çilek Türkiye'ye geri gönderildi

Rus tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor, Türkiye’den gönderilen 60 ton domates ve çileği, içinde tehlikeli tarım haşeresinin tespit edilmesi nedeniyle Rusya’ya girişini yasaklayarak geri çevirdi.

Rosselhoznadzor basın dairesinden yapılan açıklamada, ajansın Bryansk ve Smolensk müdürlüklerinde görevli çalışanların geçici muhafaza depolarında tutulan Türk menşeili toplam 39.5 ton domates ve 20.3 ton çileğin tehlikeli tarım haşeresi içerdiğini saptadıkları kaydedildi.
Çetıre Printispa Ltd.Şti. ve Art-Servis Klintsı Ltd. Şti.’ne ait depolarda tespit edilen bu ürünlerin Krasnodar’da ve Moskova’da faaliyette olan şirketlere teslim edilmek üzere gönderildiği anlaşıldı.

Sputnik'te yer alan habere göre, Bryansk Bölgelerarası Veteriner Laboratuvarı’nda yapılan uzman incelemesinde domateslerde Güney Amerika domates güvesinin, çileklerdeyse batı çiçek tripsi (Kaliforniya tripsi) adlı haşerenin saptandığı belirtilen açıklamada, sağlıksız tüm ürünlerin ihracatçıya geri çevrildiği vurgulandı.

Birçok Asya, Afrika, Avrupa ve Amerika ülkesinde yaygın olarak rastlanan Güney Amerika domates güvesinin tırtılları domatesin yanı sıra biber, patlıcan, patates, fasulye ve tütün ürünlerine zarar veriyor.

Dekoratif çiçek kültürlerinde ve sera ortamında yetiştirilen sebzelerde rastlanabilecek en zararlı haşereler sınıfında yer alan batı çiçek tripsi ise 224 bitki türüne zarar verebiliyor.

Kaynak : Cumhuriyet
Türk Kızılayı Çağrı Merkezi Operatörü Alım İlanı
Kocaeli SGK İl Müd. Engell İşçi Alım İlanı
Motorine 18 kuruş, benzine 20 kuruş zam
Marka yap parayı kap...
Çalışanlar dikkat! Yıllık izin yapmayan...
Bakanlıktan açıklama: 15 yıl sonra tarım şurası yapılacak
'Davutoğlu: Abdullah Gül, siyaset peygamberi gibi davranmaktan vazgeçmeli'
Hastanede yangın çıktı, 27 hasta tahliye edildi

Benzer Haberler