'Memurlar ciddi kayıplar yaşadı' Maaşlar için Ağustos telaşı...

'Memurlar ciddi kayıplar yaşadı' Maaşlar için Ağustos telaşı...

'Memurlar ciddi kayıplar yaşadı' Maaşlar için Ağustos telaşı...Geylan 'Memurlar ciddi kayıplar yaşadı'

Tarih :
'Memurlar ciddi kayıplar yaşadı' Maaşlar için Ağustos telaşı...

Kamu-Sen Genel Başkan Yardımcısı Talip Geylan memur ve memur emeklilerinin 2018 ve 2019 yıllarında toplu sözleşmeden kaynaklı maaşlarında ciddi kayıplar yaşadığını ifade ederek toplu sözleşme masasını işaret etti.

Maaşlardaki erimeyi rakamlarla açıklayan Geylan 1 Mayıs'ta ;

---*İş güvencemizden vazgeçmeyeceğimizi haykıracağız.

---*Sözleşmeliliğe, taşeronlaşmaya, ücretli köleliğe dur diyeceğiz.

---*Kamu çalışanlarının mali, özlük, sosyal haklarının önemine dikkat çekeceğiz, sefalet artışlarına geçit vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı

KRİTİK TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİ

1-31 Ağustos tarihlerinde yapılacak ve kamu çalışanlarının 2020 ve 2021 yıllarının maaş artışları ve mali,özlük hakları, kadro ile diğer konuların görüşüleceği toplu sözleşme masasında mücadele vereceklerini açıkladı.

Kamu-Sen Genel Başkan Yardımcısı Talip Geylan, Türkiye Kamu-Sen’in, milli mücadelenin 100’üncü yılı dolayısıyla 1 Mayıs’ı Samsun’da kutlayacağını açıkladı.

Talip Geylan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “ 1 Mayıs çalışanların emek, ekmek, alın teri, dayanışma mücadelesinin adıdır. 1 Mayıs ‘haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır’ diyen yiğitlerin bayramıdır. 1 Mayıs; işçinin, memurun, emeklinin, işsizin, asgari ücretlinin kısacası toplumun her kesiminin sorunlarının konuşulduğu, çözüm yollarının arandığı kutlu bir mücadele zeminidir.

SERT TEPKİ GÖSTERDİ

Geylan "Türkiye Kamu-Sen olarak sendikal mücadelenin önemini çok iyi özümsemiş, hak ve alın teri için kavga etmesini bilen, ahlaki değerleri kılavuz yapan milli bir sivil toplum kuruluşuyuz. Bu noktada kamu çalışanlarının dününe, bugününe ve geleceğine hâkimiz. Uzun bir süredir sendikal alanda gayri ahlaki tutumlar, kariyer ve liyakat ilkelerini örseleyen, ehliyete göre değil, torpile göre adam önceleyen yaklaşımlar ön plandadır. İnsanları işi ile tehdit eden, şahsiyetlerini yaralayan, şantaj ile üye kazanma gayretine düşen, bir takım vaatlerle koltuk pazarlayan, kısacası sendikacılığın yüzünü kızartan bir anlayış ön plandadır." dedi.

'KAMU ÇALIŞANLARI DİPSİZ KUYUYA SÜRÜKLENMEKTEDİR'

Sendikal baskı tartışmalarınada değinen Geylan "Kamunun geleceğini bir sendikaya ipotek ettirilmesine karşı irade ortaya koymayanlar ise kamu çalışanlarını dipsiz kuyuya sürüklemektedir. Bugün aynı güruh ‘sendikal baskı var’ diye ağlamakta ve destek aramaktadır. Oysa eden bulur, inleyen ölür. Yaşananların müsebbibi olanların bu yakarışları şu anda bir anlam ifade etmemektedir."

'MEMURLAR CİDDİ KAYIPLAR YAŞADI'

"Öte yandan Türkiye ekonomik girdap içindedir. A’dan Z’ye yapılan zamlar, enflasyondaki artış, maaşlardaki erime başta kamu çalışanları olmak üzere toplumumuzu olumsuz etkilemektedir. Bu minvalde sadece özlük haklar açısından değil, mali haklar açısından da kamu çalışanları, insanları ezmeyi adet haline getiren sendikal güruhun ayak oyunları ile yıllardır ciddi kayıplar yaşamaktadır."

MAAŞ KAYBI EN AZ % 5.5

"Biliyorsunuz, 1-31 Ağustos 2019 tarihinde toplu sözleşme görüşmeleri yapılacaktır. Son olarak 2019 yılı için yüzde 9 zamma imza atan bu beceriksizlik nedeniyle kamu çalışanları en az yüzde 5.5 oranında kayıp yaşayacaktır.

BEKLENTİ % 14,5, İMZALANAN % 9

Zira 2019 yılı sonu itibarıyla Merkez Bankası'nın enflasyon beklentisi yüzde 14.5’tir. Bu minvalde konfederasyon olarak aynı öngörüsüzlüklerin yaşanmamasının mücadelesini vereceğiz, kamu çalışanlarının maaşlarının iç edilmemesi için her türlü gayreti ortaya koyacağız. Muhataplarımızı en yüksek perdeden uyaracağız, cesaretle taleplerimizi gündeme getireceğiz. Zira kamu çalışanlarının sindirilmiş yüreklere değil, korkusuzca doğruları ifade eden sendikal yapılara ihtiyacı vardır. Dolayısıyla ipliklerini pazara çıkaran Türkiye Kamu-Sen’i toplu sözleşme masasında görmek istemeseler de, ekarte etmeye çalışsalar da, başarılı olamayacaklar, etekleri birbirine dolanacaktır."

1 MAYIS'TA SAMSUN MİTİNGİ

Geylan "Türk sendikacılık tarihinin yüz akı Türkiye Kamu-Sen, işte 1 Mayıs’ta tüm bu gerçekleri Samsun’dan haykıracaktır. Hem de çok daha güçlü ve çok daha gür bir şekilde….

Bu minvalde yüzü tarihi şahsiyetlerine, Cumhuriyete, milli ve manevi değerlerine dönük olan Türkiye Kamu-Sen, 1 Mayıs 2019 tarihinde Samsun’da olacaktır. Milli mücadelenin başladığı Samsun’da;

İş güvencemizden vazgeçmeyeceğimizi haykıracağız.

Sözleşmeliliğe, taşeronlaşmaya, ücretli köleliğe dur diyeceğiz.

Kamu çalışanlarının mali, özlük, sosyal haklarının önemine dikkat çekeceğiz, sefalet artışlarına geçit vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler