Anasayfa » Medya Haberleri » Sistemin teşviklerini işsizlik ödeneği üzerinden finanse edilmesi doğru değil

Sistemin teşviklerini işsizlik ödeneği üzerinden finanse edilmesi doğru değil

Sistemin teşviklerini işsizlik ödeneği üzerinden finanse edilmesi doğru değil

Sistemin teşviklerini işsizlik ödeneği üzerinden finanse edilmesi doğru değil

Tarih :
Sistemin teşviklerini işsizlik ödeneği üzerinden finanse edilmesi doğru değil

ANKARA (AA) - Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Geleneksel Basın iftarı programında medya temsilcilerine değerlendirmelerde bulundu.

"Teşviklerle yeni istihdam oluşturmak belli bir noktaya kadar söz konusu olabilir. Esas itibariyle yeni yatırımlara ve bu yeni yatırımlarla beraber yeni istihdam imkanlarına kavuşmalıdır"

"Özellikle yatırımcının önündeki engellerin kaldırılması, istihdamın işverenler açısından da getirdiği yüklerin azaltılmasını ve daha fazla istihdamın teşvik edileceği düzenlemelere ihtiyacımız var"

"İşsizlik ödeneğinden istihdamın artırılması yönündeki teşvikleri belli bir ölçüde makul karşılayabiliriz ama bütünüyle sistemin teşviklerini işsizlik ödeneği üzerinden finanse edilmesini doğru bulmuyoruz"

ANKARA (AA) - Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, "Kayıt dışı istihdam konusunda son bir yıl içinde yüzde 1,3 oranında artış söz konusu. Yüzde 32'ler civarında olan kayıt dışı istihdam yüzde 33,3'lere çıkmıştır. Bunu çok kaygı verici buluyoruz." dedi.

Aslan, basın mensuplarıyla bir otelde bir araya geldiği iftarda, çalışma hayatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İşsizlik rakamlarının açıklandığını ve şubat ayındaki işsizlik rakamlarının yüzde 14,7 olarak gerçekleştiğini ifade eden Arslan, işsizlik rakamlarının yüksek olmasının çalışma hayatı ve sendikalar açısından önemli bir tehdit unsuru olduğunu söyledi.

Arslan, istihdamın artırılması için yapılan teşvikler bulunduğunu ancak yeni yatırımların ve yeni istihdam imkanlarının oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Kamudaki toplu iş sözleşmelerinin bir an önce sonuçlandırılmasının önemine işaret eden Arslan, kamu işveren sendikalarıyla yürütülen toplu sözleşmelerde istenen noktaya henüz gelinemediğini bildirdi.

Arslan, 2019'da taşeron sisteminden kadroya geçen yaklaşık bir milyona yakın, kadro almayan 100 bine yakın kişinin toplu sözleşmelerinde belirlenen yüzde 4 artı yüzde 4'lük zamların 2018 yılı enflasyonuna uygun şekilde artırılmasını talep ettiklerini hatırlattı. Bunun gerçekleşmesi için ısrarlarına devam ettiklerini, yerel seçim sürecinde birçok belediyede bu taleplerinin belli ölçüde karşılandığını aktaran Arslan, bakanlıklar ve kamu kurumlarında ise gelişme sağlanamadığını belirtti.

Kayıt dışı istihdam konusuna işaret eden Arslan, "Kayıt dışı istihdam konusunda son bir yıl içinde yüzde 1,3 oranında artış söz konusu. Yüzde 32'ler civarında olan kayıt dışı istihdam, yüzde 33,3'lere çıkmıştır. Bunu çok kaygı verici buluyoruz. Kayıt dışı istihdam birçok alanda ülkemiz için tehdit oluşturmaktadır." ifadelerini kullandı.

Kaynak : Anadolu Ajansı

Benzer Haberler