Ali Yalçın noktayı koydu 'Önümüzdeki süreçte en önemli konu sözleşmeli personel'

Ali Yalçın noktayı koydu 'Önümüzdeki süreçte en önemli konu sözleşmeli personel'

Ali Yalçın noktayı koydu 'Önümüzdeki süreçte en önemli konu sözleşmeli personel'

Tarih :
Ali Yalçın noktayı koydu 'Önümüzdeki süreçte en önemli konu sözleşmeli personel'

Yalçın Iğdır Teşkilat Buluşması’na Katıldı

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'dan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine yönelik yoğun çıkışlar geliyor. Yalçın, önümüzdeki süreçte en önemli konunun sözleşmeli personeller olacağını söyleyerek 'sözleşmelilerin kadroya geçişi kaçınılmaz' dedi.

'EŞİM ORADA İŞİM BURADA'

Yalçın Kamu görevlileri 'Eşim orada, işim burada. Ben buradayım, çocuk ortada' gibi bir ikilemin ortasında bırakılmamalı" ifadelerini kullandı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Iğdır’da düzenlenen teşkilat buluşmasına katıldı. Yalçın burada yaptığı konuşmasında sözleşmeli istihdamın sorunlarına değinerek kadrolu istihdamın hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

'EN ÖNEMLİ KONU SÖZLEŞMELİ PERSONEL OLACAK'

Eğitim Bir-Sen Iğdır Şubesi tarafından düzenlenen teşkilat buluşmasında Memur-Sen üyelerine seslenen Yalçın, önümüzdeki süreçte en önemli konunun sözleşmeli personeller olacağını söyledi. Yalçın, "Yeni süreçte önümüzde sözleşmeli arkadaşlarımız var. Bu istihdam modelinde 1965'ten beri devam eden 657 No'lu yasada 4C ve 4B diye istisna tutulan sözleşmelilik ruhsatı tali yolken şimdi ana yola dönüştü. Kadrolu istihdam tali yola doğru dönüştürülüyor. Bu doğru değil, bunu kabul edemeyiz” şeklinde konuştu.

'SÖZLEŞMELİLERİN KADROYA GEÇİŞİ KAÇINILMAZ'

Sözleşmelilerin kadroya geçmesinin kaçınılmaz olduğunu söyleyen Yalçın, “Kadroya geçişi sağlamak zorundayız. Çünkü kamu görevlileri işiyle eşi arasında tercihe zorlanmamalı. Kamu görevlileri 'Eşim orada, işim burada. Ben buradayım, çocuk ortada' gibi bir ikilemin ortasında bırakılmamalı" ifadelerini kullandı.

"Doğu'da Görev Yapanlara Ek Tazminat Uygulanmalı"

Doğu'da görev yapanlara ek tazminat uygulanması gerektiğini belirten Yalçın, şunları kaydetti: "Eğer ücret farklılığını ortaya koyarsanız insanlar istihdamda güçlük çekilen yerlere gittiklerinde 5 yıl, 10 yıl kendi rızasıyla kalır ve orada hizmet etmenin zevkini alır. Kıdemli personel çocuğu okuyorsa, üniversitede evladı varsa, kiradaysa 'Ben istihdamda güçlük çekilen yere gideyim, 5 yıl çalışayım, çocuklarım okulu bitirsin, ondan sonra tayinimi tekrar isteyeyim' diye buraya tercihen gelir. Yoksa burada sözleşmeli istihdamla personel tutma yöntemi ilk anlamda heyecan verir ama daha sonra bizim 2011'den önce yaşadığımız bütün tartışmaları yeniden yaşamamızı sağlar." Yalçın, programın ardından kentte görev yapan sözleşmeli öğretmenlerin sorunlarını dinledi.

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler