TÜPRAŞ'ta işçiler için istenen zam oranı belli oldu!

TÜPRAŞ'ta işçiler için istenen zam oranı belli oldu!

TÜPRAŞ'ta işçiler için istenen zam oranı belli oldu!

Tarih :
TÜPRAŞ'ta işçiler için istenen zam oranı belli oldu!

Koç Holding'e bağlı TÜPRAŞ'ta çalışan işçilerin eylemleri sürüyor. Petrol-İş'e üye işçiler işverenin TİS görüşmelerinde şart koştuğu maddelere tepkili. Son olarak Yüksek Hakem Kurulu'na giden süreçte işçiler haklarını korumakta kararlı.

ANKARA- İşçilerin geçmişten gelen haklarını ellerinden alacak şartlar koştuğu için Petrol- İş ile toplu iş sözleşmesinde (TİS) anlaşamayan TÜPRAŞ, 2018 yılında yaptığı 3 milyar 763 milyon liralık karı 1 Nisan günü hissedarlar ile bölüştü. Petrol- İş Sendikası Kırıkkale Şube Başkanı Murat Kaya, "TÜPRAŞ'ın kazandığı ortada. Türkiye'de bir numarayız diyor, 2018 yılında 3,7 milyar lira net kâr elde etti. Bu işe emek veren emekçi arkadaşların da hakkını istiyoruz" dedi.

Koç Holding'e bağlı TÜPRAŞ'ta çalışan işçilerin eylemleri devam ediyor. İşçilerin örgütlü olduğu Petrol- İş ile işveren arasında süren toplu iş sözleşmesi (TİS) olumsuz sonuçlanmış ve arabulucuya gidilmişti. Anlaşma sağlanamaması üzerin uyuşmazlık tutanağı tutuldu.

TÜPRAŞ işvereni sendika ile yaptığı 11 görüşmede 2 yıl olan TİS görüşmelerinin 3 yıla çıkarılmasını, 5 vardiya halindeki çalışma sisteminin 4 vardiyaya indirilmesini ve 8 gün olan ücretli mazeret iznini düşürmek istedi. İşveren ayrıca sendikanın yüzde 75 zam talep ettiğini ileri sürdü.

Sendika bu duruma izin vermeyeceğini masada dile getirdi. TÜPRAŞ'a bağlı İzmit, Aliağa, Kırıkkale ve Batman rafinerilerinde çalışan 00.00-08.00,08.00-16.00-16.00-00.00, gündüz ve bakım personeli fabrikaya kapanarak işverene karşı tepkilerini gösteriyorlar.

GREV YASAĞI VAR

Arabulucudan çıkan uyuşmazlık tutanağının ardından 6 işgünü içinde, yani 27 Mayıs’a kadar Yüksek Hakem Kurulu’na gidilecek. Petrol- İş greve çıkamıyor. Çünkü TÜPRAŞ'ın bulunduğu iş kolu Sendikalar Ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nun 62'nci Maddesi'nde düzenlenen ve grev yasağı konulan iş kollarından. Bu yüzden arabulucudan çıkan uyuşmazlık tutanağı Yüksek Hakem Kurulu'na gönderildi ve kuruldan çıkacak karar TİS hükmünde olacak. Petrol- İş ise bu süreç içerisinde eylemlerini sürdüreceğini belirtiyor.

İŞÇİLER EYLEMDE SERMAYE BÖLÜŞÜMDE

TÜPRAŞ, işçilerin haklarında kısıtlamaya gitmek isterken yaptığı kar oranları ise dikkat çekiyor. TÜPRAŞ'ın 2018 yılı net karı 3 milyar 763 milyon lira olmuştu. TÜPRAŞ'ın 2019 yılının ilk 3 ayını kapsayan ara dönem faaliyet raporuna göre 1 Nisan 2019 tarihinde 2018 yılı karından yapılan temettü ödemeleri hissedarlara yapıldı ve hissedarlar 3. 7 milyarlık karı aralarında bölüştü. Şirketin 2019 yılı ilk 3 ayılık satışları ise 2018 yılına göre 7 milyar 286 milyon 480 lira artarak, 20 milyar 707 milyon 888 bin lira oldu. Şirketin ilk 3 aylık brüt karı ise 992 milyon 293 bin lira.

Bir şirketin yatırımcısına ödeyeceği kar payı, şirketlerin yıllık net dönem karlarına göre belirlenir. Bu kardan vergiler ve diğer giderler çıkarıldıktan sonra kalan kısmın, yüzde 20'sinden az olmamak şartıyla yatırımcısına dağıtılması olayına “temettü ödemesi” denilmektedir.

'EMEKÇİ ARKADAŞLARIN HAKKINI İSTİYORUZ'

Petrol- İş Sendikası Kırıkkale Şube Başkanı Murat Kaya, işverenin olumlu bir adım atmasını beklediklerini söyleyerek, "Olumlu bir adım atmazsa eylemlerimiz artarak devam edecek. TÜPRAŞ'ın kazandığı ortada. Türkiye'de bir numarayız diyor, 2018 yılında 3,7 milyar lira net kâr elde etti. Bu işe emek veren emekçi arkadaşların da hakkını istiyoruz" dedi.

'ASIL ZAM TALEBİMİZ YÜZDE 50'

TÜPRAŞ işverenin "yüzde 75 zam istiyorlar" açıklamasını yalanlayan Kaya, "İşverenin yüzde 75 açıklamasının içinde sosyal haklar da var. Bizim asıl zam talebimiz yüzde 50'li ve bu pazarlık yapılabilir bir konu" diye konuştu.

Tamer Arda ERŞİN

Kaynak : Anayurt

Benzer Haberler