Anasayfa » Medya Haberleri » Esnafa 28 Mayıs uyarısı: 2 bin TL cezası var

Esnafa 28 Mayıs uyarısı: 2 bin TL cezası var

Esnafa 28 Mayıs uyarısı: 2 bin TL cezası var

Esnafa 28 Mayıs uyarısı: 2 bin TL cezası var

Tarih :
Esnafa 28 Mayıs uyarısı: 2 bin TL cezası var

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'tan ölçü aletlerine ilişkin esnafa uyarı geldi. Ölçü aletlerinde periyodik muayene sürelerini geçirdiği için cezalı duruma düşen 500 bin esnafa ilişkin tanınan muafiyetin 28 Mayıs'ta sona ereceğini hatırlatan Bakan Varank, söz konusu işlemi yaptırmayanlara yönelik uygulanacak cezanın 2 bin 100 TL olduğunu belirtti.

TBMM’den geçen yasa ile kullandığı ölçü aletinin muayenesini farkında olmadan yaptırmayan esnafa bir defaya mahsus muafiyet getiriliyor.

Düzenleme ayrıca ölçü aletlerini kullanan esnafa kesilen idari para cezalarındaki orantısızlığı gideriyor. Pazar esnafının kullandığı tartılar ile akaryakıt istasyonlarındaki sayaçlara verilecek cezalarda da ayrıma gidilecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, periyodik muayene sürelerini geçiren 500 bin esnaf olduğunu ifade ederek, “Esnafımız mağdur olmasın diye bu düzenlemeyi hatırlatıyorum” dedi.

Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, TBMM’de görüşülerek kabul edilmişti. 1 Aralık 2018 tarihi öncesini kapsayan değişikliğe göre idari para cezası ile karşı karşıya olan esnaf, 28 Mayıs'a kadar başvurması halinde bu cezalardan muaf olacak. Ayrıca ölçü aletinin türüne, kullanıldığı alana göre adil bir ceza sistemi getirilecek.

Kaynak : Türkiye
Hazine yarın 4 ihale düzenleyecek
2020 ÖSYM sınav takvimi açıklandı!
CHP'den ihraç edilmişti, af talebi kabul edildi
Kabine değişikliğinde, Soylu ve Yıldırım'a yeni görev
Başkan Erdoğan talimat verdi!Satışlar başladı...
Lenfoma tedavi edilebilir bir hastalıktır'
15 Temmuz kahramanına İBB'de yer yok
Eşyalarından önce Türk bayrağını kurtardı

Benzer Haberler