50 yaşa istihdam kapısı açılıyor

50 yaşa istihdam kapısı açılıyor

50 yaşa istihdam kapısı açılıyor

Tarih :
50 yaşa istihdam kapısı açılıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk “Yaşam boyu öğrenme ve istihdam becerilerini güncel tutma kavramları, önümüzdeki 10 yıl içinde en çok konuşacağımız konular olacak” dedi

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde önceki gün gerçekleştirilen Çalışma Meclisi'nin önemli başlıklarından birini yaş ortalamasındaki yükselişle beraber 50 yaş üzerine istihdam kapısı açmak oldu.

Türkiye'de 50-54 yaş arasında yaklaşık 5 milyon kişi bulunuyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2050 yılında her 5 kişiden birinin 65 yaşın üzerinde olacağını vurgulayarak, yaşam beklentisi uzadıkça 50 yaş ve üzeri bireyler için istihdam imkanları yaratılmasının önemine dikkat çekti. Selçuk, "Yaşam boyu öğrenme, istihdam becerilerini güncel tutma ve değişen çalışma koşulları uyum düzeyini geliştirmek önümüzdeki on yıl içinde en çok konuşacağımız konular arasında yer alıyor. Yetişkinlerin kariyer çizgilerindeki farklılaşmalarını dikkate alacağız.
Sosyo-ekonomik dönüşümü gerçekleştireceğiz" dedi.

SİGORTALI SAYISI ARTTI

Bakan Selçuk, 11 milyona yakın sigortalıya, 1.7 milyon işverene 18 ayrı başlıkta teşvik desteği verildiğini anımsatak, özel sektörde işe yerleştirme oranının 50 kat arttığını söyledi.
Son on yılda aktif işgücü programlarından 3 milyon 200 bin kişinin yararlandığını belirten Selçuk, 2002'den bu yana aktif sigortalı sayısının yüzde 86 arttığını kaydetti.

50 YAŞ AVANTAJA DÖNÜŞECEK

İstihdam seferberliği kapsamında yılın ilk beş ayında 500 binin üzerinde istihdam yaratılırken, bir yıldan daha fazla işsiz kalan, 35 yaş üstü işsizlere iş kapısı açanlara özel destekler sağlanacak. Bakan Selçuk'un dikkat çektiği 50 yaş önümüzdeki dönemde istihdamda avantaja dönüşecek. İŞKUR sadece gençlere değil uzun yıllara dayanan tecrübesi bulunan, yetkinliklerini geliştiren 50 yaş grubundaki çalışanların uygun işe yerleştirilmesi için de eğitim, destek programları düzenleyecek.

630 BİN KİŞİYE YETERLİLİK BELGESİ

İş ve eğitim hayatının ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan 830 ulusal meslek standardının yürürlüğe konulduğunu anımsatan Bakan Selçuk, yapılan sınavlar sonrası 630 bin kişinin mesleki yeterlilik belgesi aldığını söyledi.
Türkiye'de işyeri sayısının 2002'den bu yana yüzde 158 arttığını belirten Selçuk, "Memurların sendikalaşma oranı da yüzde 68'lere ulaştı.
Kamu hizmeti gören emekçiler haklarını ve statülerini sağlamlaştırdı" dedi.

Kaynak : Yeni Asır

Benzer Haberler