Anasayfa » Medya Haberleri » Mansur Yavaş; Çakarlı araca son!

Mansur Yavaş; Çakarlı araca son!

Mansur Yavaş; Çakarlı araca son!

Basın mensuplarıyla iftarda bir araya gelen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, belediyenin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Tarih :
Mansur Yavaş; Çakarlı araca son!
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, imzalı genelge ile çakarlı araçları kaldırdı. Hizmet araçlarında gösterişe son verilmesi talimatı veren Yavaş, EGO, ASKİ ve bağlı şirketlerde dahil kullanılan tüm makam ve hizmet araçlarındaki ışıklı ve sesli uyarı sistemlerinin sökülmesini istedi. Gereksiz makam araçlarını kaldırdıklarını, kiralık olanları da iade ettiklerini açıklayan Yavaş, “Zabıta, itfaiye ve görevli polis haricinde benim makam aracım da dahil hiçbir belediye aracında ‘çakar lambası’ olmayacak” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, makam aracı kullanımında gösterişe son veren önemli bir karara imza attı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş imzalı tüm birimlere gönderilen genelge ile tahsisli tüm araçların amacına uygun olarak kullanılması istendi. Yavaş, Başkent’te ayrımcılığa neden olan ve vatandaşları rahatsız eden uygulamaları teker teker kaldıracaklarını söyledi. Tasarruf tedbirlerinin devreye sokulmasıyla birlikte ilk etapta araç sayılarını azaltmaya başladıklarını ve gereksiz makam araçlarını kaldırdıklarını açıklayan Yavaş, 24 Mayıs tarihli yayımladığı genelgeyle zorunlu görev dışında gereksiz araç kullanımına da son verdi. Büyükşehir Belediyesi, EGO, ASKİ ve bağlı şirketlerin bünyelerinde kullanılan makam ve hizmet araçlarında mevzuata aykırı şekilde monte edilen ışıklı ve sesli tüm uyarı sistemlerinin sökülmesi talimatını veren Yavaş, “Gereksiz makam araçlarını kaldırdık, sayılarını da azalttık. Bundan sonra zabıta, itfaiye ve görevli polis haricinde benim makam aracım da dahil hiçbir belediye aracında çakar lambaları olmayacak” dedi.

KİRALIK ARAÇ DEVRİ DE BİTTİ
Genelge ile ayrıca kiralık araç kullanımına yönelik esaslar yeniden belirlendi. Birim amirleri ve şirket yetkilileri tarafından kullanılan kiralık hizmet araçlarının sözleşmelerinin tamamlanmasını müteakip, yeni kiralama işlemlerinde mevzuata ve tasarruf tedbirlerine uygun hareket edilmesi istendi. Öte yandan Yavaş, düzenlenen basın iftarında gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin borcuyla ilgili soruya Yavaş, “Büyükşehir belediyemizin toplam borcu 9,5 milyar lira. EGO, ASKİ ve şirketlerin toplam borçları bunlar. Sadece şirketlerin borcu 1 milyar liraya yakın ama ben asla bir enkaz devraldım diye şikâyet etmedim” şeklinde cevap verdi.

OTOPARK VE BİLLBOARDLARI BELEDİYE İŞLETECEK
Büyükşehir Belediyesi’nde tasarruf tedbirlerini başlattığını ve en kısa sürede de bunu yaygınlaştıracağını belirten Yavaş, kalem kalem devreye sokacağı tasarruf önlemlerini sıraladı: “Bundan sonra tüm otopark ve billboardları belediye işletecek. Hafriyat gelirleriyle birlikte tasarruf etmeye başlayınca daha da rahatlayacağımıza inanıyorum. Tüm birimlerde ihaleler önceden ilan edilecek. Birçoğunu canlı yayınlamaya başladık, tıpkı meclis toplantılarını yayınlamaya başladığımız gibi. Şeffaf ve katılımcı olacağımızı söyledik.”

Kaynak : Milli Gazete

Benzer Haberler