Anasayfa » Emekli » Emekliye 'İntibak' yine kaldı!

Emekliye 'İntibak' yine kaldı!

Emekliye 'İntibak' yine kaldı!

Emekliye 'İntibak' yine kaldı!

Tarih :
Emekliye 'İntibak' yine kaldı!

Emeklilerin heyecanla beklediği intibak yasası bu bayramda da gerçekleşmedi. Milyonlarca emeklinin beklediği daha önce 2000 yılı öncesi emekliller için yapılan düzenleme ile emekli maaşları arasındaki eşitsizlik belli ölçüde giderilmiş ve maaşlara 355 liraya varan oranda zam gelmişti.

2000 YILI SONRASI EMEKLİDE BEKLİYOR

2000 yılından sonra emekli olan milyonlarca kişide aynı düzenlemenin yapılarak maaşlardaki iyileştirmenin yapılmasını bekliyor. Konu ile ilgili emekliler derneği ve emekliler açıklamalarda bulunmuş ve düzenlemenin bir an önce yapılmasını istemişlerdi.

BEKLENTİ DEVAM EDİYOR

Henüz somut bir ilerleme sağlanamamış olsa da emeklilerde 'intibak' düzenlemesi için beklenti devam ediyor. Emeklilerin haklı talebinin önemli bir nedeni var çünkü aynı şartlarda emekli olmalarına rağmen farklı tarihlerde emekli oldukları için maaş kayıpları yaşıyorlar.

EMEKLİLERE İNTİBAK YASASIYLA NE KADAR ZAM GELECEK?

Yeni düzenleme şayet yapılırsa, her emekliye farklı yansıyacak. 2000 yılı öncesinde emekli olan yaklaşık 2 milyon SSK'lı 50 ile 355 lira arasında zamdan yararlanmıştı.

EMEKLİNİN MAĞDURİYETİNDE KRİTİK HESAP

Emeklilerin prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları aynı. Fakat burda farklı tarihlerde gerçekleşen emeklilikten dolayı esasında aynı primi ve gün ödemesini gerçekleştiren emekliler maaş aldıkları dönem farklı olduğu için bir ücret kaybı yaşıyorlar. İntibak düzenlemesi ile aylık bağlanma oranlarında eşitlik sağlanılıyor ve böylece farklı ve düşük ücret alan emeklilerin maaşlarına zam gelmiş oluyor. Zam miktarları ise her emekliye ve alınan maaşa göre değişiyor.

İNTİBAK YASASINDAN KİMLER FAYDALANACAK?

2000 yılı öncesi olan emekliler için düzenleme yapılmış ve maaşlarda iyileştirme sağlanmıştı. Yeni yapılacak düzenleme ise 2000 yılı sonrası emekli olan kişileri kapsayacak. Henüz bir resmi açıklama yapılmamış olması nedeniyle intibak düzenlemesinin ne zaman ve nasıl yapılacağı hakkında bir bilgi mevcut değil.

Milyonlarca emekli yaşadığı bu mağduriyetin yapılacak bir düzenleme ile giderilebileceğini ifade ederek emeklinin bir kez daha yüzünün güldürülmesini bekliyor.

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler