Doların sonu geliyor

Doların sonu geliyor

Doların sonu geliyor

Tarih :
Doların sonu geliyor

Fitch'in analistlerinden James MacCormack, ABD dolarının zaman içinde küresel rezerv para olma statüsünü kaybetme riski altında olduğuna dikkat çekti.

MacCormack, CNBC'de yayınlanan yazısında "Ticaret savaşları, doların küresel rolünü olumsuz etkiliyor. Ticaretin Amerika'dan uzaklaşmasına sebep oluyor. Böylece ticaret yapacak ülkeler, kendi para birimlerini dolar yerine kullanma fırsatı elde ediyor. ABD'nin, 6 bin 300 kişi ve kurumun yanında 20'den fazla ülkeye çeşitli finansal yaptırımlar uygulaması, doların buralardaki kullanım alanlarını başka para birimlerine bırakması anlamına geliyor.

UZUN SÜRE UYGULANMASI HALİNDE ZARAR GÖRECEK

İran ve Rusya gibi bazı ülkeler açıkça dolardan uzaklaşıyor. Çin ve Avrupa Birliği gibi daha büyük oyuncular ise kendi para birimlerini rezerv para yapma yönünde sürekli ciddi adımlar atıyor. ABD'nin politikalarının uzun süre uygulanması halinde, doların küresel para olma konumu zarar görecek" dedi. Ülkelerin döviz rezervleri içerisinde doların payı 2001'de yüzde 73 düzeyindeyken, 2018 sonunda yüzde 62'ye düştü.

BITCOIN TRUMP'TAN POPÜLER!

Sanal paralar, son aylarda yaptığı primle yine dünyanın en çok ilgisini çeken konuları arasına girdi. Google Trendleri verilerine göre kripto para Bitcoin, arama terimlerinde, ABD Başkanı Donald Trump, otomobil markası Tesla ve televizyon yıldızı Kim Kardashian'dan bile daha popüler... Bir başka kripto para türü Ethereum ise, bu aramaların arkasından geliyor. Söz konusu veriler; kripto paraların farkındalığının artmaya başladığı olarak yorumlandı.

Kaynak : Türkiye
Bloomberg muhabirleri hakim karşısında
Edirne Esetçe Belediyesi 2 İşçi Alacak
Bakkalın 33 bin liralık veresiye defterini gizli hayırsever satın aldı
Taksiciyi döve döve öldüren sanıklara ilk celsede tahliye
İhtiyaç sahibi aileler için 'market' açılacak
Bursa Kesbeltaş 2 İşçi Alacak
Göreve iade edilen okul müdürü çiçeklerle ve alkışlarla karşılandı
İş müfettişlerinin ataması neden yapılmıyor?
Meteorolojiden 5 il için sağanak uyarısı

Benzer Haberler