Yargıtay: 'Allah belanı versin' hakaret değil

Yargıtay: 'Allah belanı versin' hakaret değil

Tartıştığı kişilere "Allah belanızı versin" diyerek beddua eden genç, Asliye Ceza Mahkemesi'nce, hakaret suçundan mahkum edildi. Devreye giren Yargıtay, bu sözün hakaret sayılamayacağına hükmetti

Tarih :
Yargıtay: 'Allah belanı versin' hakaret değil
Tartıştığı kişilere, "Allah belanızı versin" diyen genç hakkında Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakaret suçundan dava açıldı. Mahkeme, sanık gence hakaret suçundan ceza verdi. Sanık avukatı kararı temyiz edince devreye Yargıtay 18. Ceza Dairesi girdi. Emsal bir karara imza atan daire, hakaret fiilinin cezalandırılmasıyla korunan hukuki değerin kişilerin şeref ve itibarı olduğuna dikkat çekti. Kararda şu ifadelere yer verildi:

"Hakaret suçunun oluşabilmesi için, davranışın kişiyi küçük düşürmeye matuf olarak gerçekleşmesi gerekmektedir. Bir hareketin tahkir edici olup olmadığı bazı durumlarda nispi olup, zamana, yere ve duruma göre değişebilmektedir. Kişilere yönelik her türlü ağır eleştiri veya rahatsız edici sözlerin hakaret suçu bağlamında değerlendirilmemesi, sözlerin açıkça, şeref, ve saygınlığı rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnadını veya sövmek fiilini oluşturması gerekmektedir. Olay günü sanığın mağdurlara söylediği kabul edilen 'Allah belanızı versin' şeklindeki beddua ve kaba hitap tarzı sözlerin, mağdurların onur, şeref ve itibarını rencide edici boyutta olmaması sebebiyle hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı gözetilmeden mahkumiyet kararı verilmesi yasaya aykırıdır. Mahkemece verilen hükmün bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir."

Kaynak : İhlas Haber Ajansı
MHP'li vekil: Davutoğlu ve Babacan partilerine MHP'li arıyorlar
Konya Teknik Üniversitesi sözleşmeli 9 personel alacak
Erdoğan'dan Putin ve Ruhani'ye sürpriz ikram!
AK Parti'de 12 isim daha istifa etti
Afyonkarahisar Evciler Belediyesi Geçici 1 İşçi Alacak
'Ev'lenen çifte müjde! 67 bin TL katkı
Yalova Çınarcık SYDV Geçici 2 İşçi Alacak
İş kadınını darp edip, üzerine siyah renkli sıvı madde döktüler

Benzer Haberler