Sayıştay'ın ilk başkanı bakın kim çıktı!

Sayıştay'ın ilk başkanı bakın kim çıktı!

İstanbul Büyükşehir Adayları Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu'nun tartışma programı ile birlikte yeniden gündeme gelen Sayıştay Başkanlığı'na ilişkin ilginç bir bilgi ortaya çıktı. Söz konusu kritik kurumun ilk başkanının Ermeni kökenli olduğu belirlendi.

Tarih :
Sayıştay'ın ilk başkanı bakın kim çıktı!

Bu ilginç bilgiyi ünlü sosyal güvenlik uzmanı Ahmet Ünlü dile getirdi. Ünlü'nün, Yeni Şafak Gazetesi'nde yayımlanan köşesindeki ilgili bölüm şöyle:

"....Osmanlı döneminde kurulan Divan-ı Muhasebat’ın (Sayıştay) atanan ilk başkanı Çamiç Ohannes Efendi bizlerin ufkunu açacak cinstendir. Bu göreve atayan kişi ise Padişah 2. Abdülhamit’tir. Divan-ı Muhasebat’ın ilk gayrimüslim reisi olan Ohannes Efendi, aynı zamanda ikinci kez kurulan Divan-ı Muhasebat’ın da ilk başkanı oldu. 1 Ocak 1881 tarihinde hükümetin bazı malî sorunların çözümü için yabancı delegelerle yapılacak müzakereler için kurduğu komisyona Server Paşa ve Münir Bey’in yanında bilgisinden faydalanılmak üzere Ohannes Efendi de dâhil edilmiştir. Hiç kimse bu kişinin ermeni kökenli olduğuna takılmamış sadece bu işi yapacak en iyi kişi olup olmadığına odaklanılmıştır. Bu kişi gibi Osmanlı’da çok sayıda gayrimüslim bakan ve üst düzey kamu görevlisine rastlamak sıradandır. "

Kaynak : Yeni Şafak
Kütahya Simpaş El Sanatları 43 İşçi Alacak
5 milyon emekli intibak bekliyor! Adım atılsın...
İddia: Celal Uzunkaya’yı O Bakan görevden aldırdı!
Asgari ücret saat başına 15 dolara yükseltildi
Son dakika… Hakan Atilla tahliye edildi
Annesi çöpe atmıştı! Yürekleri sızlatan olay...
21 günlük eğitimle 3 bin 500 TL maaşlı iş

Benzer Haberler