Anasayfa » Medya Haberleri » Sözleşmelilere erken kadro müjdesi 2 meslek grubuna geldi

Sözleşmelilere erken kadro müjdesi 2 meslek grubuna geldi

Sözleşmelilere erken kadro müjdesi 2 meslek grubuna geldi

Sözleşmelilere erken kadro müjdesi 2 meslek grubuna geldi

Tarih :
Sözleşmelilere erken kadro müjdesi 2 meslek grubuna geldi

Sözleşmeli öğretmene erken kadro müjdesi

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı'nda çalışan sözleşmeli öğretmenler ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görev yapan sözleşmeli personelin kadroya geçiş süreleri değişiyor.

Sözleşmeli öğretmenlerin hizmet süresi 4 yıla düşüyor, yurtların açılması da Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın izniyle olacak...

MECLİS'E GÖNDERİLDİ

Hükûmet eğitime ilişkin bir dizi önemli adım atıyor. TBMM’ye gönderilen AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan MEB ile ilgili 19 maddelik kanun teklifinde dikkat çeken maddelerden bazıları şöyle:

* Üniversite öğrencilerine yemekli veya yemeksiz özel barınma hizmeti veren kurumların açılması, işletilmesi ve denetimine yönelik işler Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın iznine bağlandı.

* Mesleki eğitim merkezleri OSB yönetimlerince ve özel sektör tarafından açılabilecek.

* Engellilere verilen özel eğitim desteğinin kapsamı netleştirildi. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine yapılacak ödemeler sadece Türk vatandaşları için yapılacak.

* Her engel türüne göre belirlenen yaşa kadar eğitim ve destek verilecek hastalık türlerinin açıkça yazılarak vatandaşların kapsam dışında kalmasının önüne geçilecek.

KADRO İÇİN SÜRE 4 YILA DÜŞÜRÜLÜYOR

* MEB’de görev yapan sözleşmeli öğretmenlerle Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görev yapan sözleşmeli personelin kadroya atanabilmeleri için mecburi hizmet sürelerinin toplamda dört yıla düşürülmesi sağlanacak.

* 66 ay olan ilkokula başlama yaşı 69 ay olarak yeniden düzenlendi.

* Öğrencilerin gelişim düzeylerine göre okula erken başlama veya geç başlama hakkı verilmesine ilişkin hususların yönetmelikle düzenlenebilmesine imkân sağlanacak.

İKİ MESLEK TEPKİ TOPLADI

Sözleşmelilere erken kadroda 2 meslek tepki topladı haberi için Tıklayınız

Kaynak : Türkiye

Benzer Haberler