Anasayfa » Medya Haberleri » ABD'den Türkiye'ye 3 yaptırım üzerinde duruluyor!

ABD'den Türkiye'ye 3 yaptırım üzerinde duruluyor!

ABD'den Türkiye'ye 3 yaptırım üzerinde duruluyor!

ABD'den Türkiye'ye üç yaptırım paketi tartışılıyor

Tarih :
ABD'den Türkiye'ye 3 yaptırım üzerinde duruluyor!

‘ABD Türkiye’ye yönelik üç yaptırım paketi üzerinde duruyor’

Amerikan yayın kuruluşu Bloomberg, Trump yönetiminin Rusya'dan S-400 savunma sistemi alması nedeniyle Türkiye'yi cezalandırmak için üç yaptırım paketi üzerinde durduğunu yazdı.

Konuyla ilgili üç kaynağa dayandırılan haberde, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi, Dışişleri Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı’ndaki yetkililer arasında yapılan tartışmalara konu olan en sert paketin, halihazırda sorunlu olan Türk ekonomisini zayıflatacağı iddiasında bulunuldu.

Gizlilik kaydıyla Bloomberg’e konuşan kaynaklara göre; şu ana kadar en çok destek alan fikir, Türkiye’de kritik savunma sanayiinde faaliyet gösteren bazı şirketlerin “Amerika’nın Düşmanlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma” (CAATSA) yasası bağlamında hedef alınması.

Böylesi yaptırımlar, söz konusu şirketleri fiilen ABD finansal sisteminden çıkaracak; şirketlerin Amerikan parçalarını satın almalarını ve ürünlerini ABD’de satmalarını imkânsız hâle getirecek.

Haberin dayandırıldığı kaynaklar, yaptırımların Temmuz ayı başında, Türkiye’nin Rusya’dan S-400’lere ait parçaları teslim almaya başlamasıyla yürürlüğe sokulabileceğini belirtti.

Bloomberg’ün haberinde, ABD Başkanı Donald Trump’ın, gelecek hafta Japonya’da yapılacak G-20 Zirvesi öncesinde bir karara varmak konusunda isteksiz olduğu belirtildi. Zira, buradaki zirvede Trump ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın görüşmesi bekleniyor.

Kaynak : Sözcu
DKK İstanbul Bakım Onaraım Kom. Terörle Mücadelede Yaralanan İşçi Alım İlanı
Kimlik kontrolü yapan polise saldırıda 1 tutuklama
Erdoğan: Attığımız bu adımdan vazgeçmeyeceğiz
KİT'lerde en yüksek ödenek TCDD'ye
İkinci el araç alırken dikkat! Mutlaka yaptırın...
Çekya, Türkiye'ye silah satışını durdurdu
Kurduğu ceviz bahçesi ile köylülere ekmek kapısı oldu
Altında gün sonu fiyatları
Otogaza 6 kuruş zam geldi

Benzer Haberler