Anasayfa » Medya Haberleri » Birleşmiş Milletler Cemal Kaşıkçı raporunu açıkladı

Birleşmiş Milletler Cemal Kaşıkçı raporunu açıkladı

Birleşmiş Milletler Cemal Kaşıkçı raporunu açıkladı

Birleşmiş Milletler, İstanbul'daki Suudi Arabistan konsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın cinayeti ile ilgili raporunu açıkladı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "BM'nin Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılmasına, sorumlularının hesap vermesine yönelik tavsiyelerini kuvvetle destekliyoruz" dedi.

Tarih :
Birleşmiş Milletler Cemal Kaşıkçı raporunu açıkladı
BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin raporu açıkladı.

Raporda Kaşıkçı cinayeti konusunda Suudi Arabistan'ın sorumluğu kabul etmesi gerektiği ve "Kaşıkçı'nın öldürülmesi Suudi Arabistan devletinin sorumlu olduğu yargısız bir infazdır" ifadeleri yer aldı.

Raporda ayrıca üst düzey Suudi yetkililerin Kaşıkçı cinayetinde rol oynadığına dair çok güçlü kanıtların olduğu ve diplomatik ayrıcalıkların suistimal etmesinden dolayı Suudi Arabistan'ın Türk Hükümeti'nden özür dilemesi gerektiği belirtildi.

Guterres: Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin cezai soruşturma başlatılmalı

BM Özel Raportörü Callamard, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in, Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin cezai soruşturma başlatması gerektiğini söyledi.

Veliaht Prens Selman'a yaptırım

Raporda, "Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin yaptırımlar Veliaht Prens ve onun yurt dışındaki kişisel mal varlıklarını da kapsamalıdır." ifadesine yer verildi.


Kaynak : CNN Türk

Benzer Haberler