Anasayfa » Medya Haberleri » Motorine zam...Pompaya 22 kuruş yansıyacak

Motorine zam...Pompaya 22 kuruş yansıyacak

Motorine zam...Pompaya 22 kuruş yansıyacak

Zam, pompa fiyatlarına bu gece yarısından itibaren 22 kuruş olarak yansıyacak, kalan 7 kuruşluk artış ise vergiden karşılanacak

Tarih :
Motorine zam...Pompaya 22 kuruş yansıyacak

Motorinin litre fiyatına 29 kuruş zam yapıldı.

AA muhabirinin Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) aldığı bilgiye göre, motorin fiyatlarındaki artışın ardından, zammın vergi ayarlamasıyla karşılandığı "eşel mobil sistemi" devreye alındı.

Buna göre, motorin fiyatlarındaki 29 kuruşluk artışın 22 kuruşu pompaya yansıtılırken, kalan 7 kuruşluk artış vergiden karşılanacak.

Ankara'da ortalama 6,30 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,52 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul'da 6,25 liradan 6,47 liraya, İzmir'de 6,31 liradan 6,53 liraya yükselecek.


Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor.

- Eşel mobil sistemi nedir?

Akaryakıt fiyatlarında uygulanan eşel mobil sistemiyle, petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış neticesinde yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.

Mayıs 2018'den itibaren artan akaryakıt fiyatları bu sistemle birçok defa pompaya yansıtılmazken, geçen yıl kasımda fiyatlarda vergiden karşılanan miktarın altına inilmesiyle sistem devreden çıkarılmış ve indirimler de pompaya yansımıştı.

Anadolu Ajansı

Kaynak : Anadolu Ajansı
İkinci el araç alırken dikkat! Mutlaka yaptırın...
Tatil edilen okullar ile ilgili koordinasyon kurulu oluşturuldu'
Çilimli Belediyesi Geçici İşçi Alım İlanı
Trump'ın yaptırım açıklamasından sonra Dolar günü nasıl kapattı?
Çekya, Türkiye'ye silah satışını durdurdu
İnsanlık yapmak istedi, suçlu ilan edildi
Yüz nakilli Recep Sert soruşturmasına gizlilik kararı
AK Parti Grup Başkanvekili Turan'dan Tanrıkulu'na tepki

Benzer Haberler