Anasayfa » Medya Haberleri » LGS'de Türkiye birincisi ve ikincisi olan iller

LGS'de Türkiye birincisi ve ikincisi olan iller

LGS'de Türkiye birincisi ve ikincisi olan iller

Muğla Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre: İlimiz, Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan LGS sonuçlarına göre 43,7 toplam net ortalaması ile Türkiye birincisi oldu. Tunceli, LGS sınavı sonuçlarına göre 43,35 toplam net ortalaması ile Türkiye ikincisi olmuştur

Tarih :
LGS'de Türkiye birincisi ve ikincisi olan iller
Muğla Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Muğla'nın LGS başarısını kutlayarak, "İlimiz, Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan LGS sonuçlarına göre 43,7 toplam net ortalaması ile Türkiye birincisi oldu." dedi.

Töre, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yıl 33'üncü sırada yer alan Muğla'nın birinci sıraya yükselme başarısındaki sırrın, ekip çalışması olduğunu söyledi.

2018-2019 Eğitim Öğretim yılında Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, Ölçme ve Değerlendirme Merkezi, Akademik Başarıyı İzleme ve Değerlendirme Üst Kurulu ile Akademik Danışmanlık Projesi'ni hayata geçirdiklerini vurgulayan Töre, ilçe, okul, öğrenci bazlı değerlendirmeler gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde, Yetenek Haritası ve Gelişim Karnesi Projesi başlatıldığını da anlatan Töre, Marmara Üniversitesi ile yapılan iş birliği ile yetenek ve ilgi haritası çıkartıldığını ifade etti.


Töre, "İlimiz, Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan LGS sonuçlarına göre 43,7 toplam net ortalaması ile Türkiye birincisi oldu." diye konuştu.

- "Başarıyla gururlandık"

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Muğla'nın LGS sonuçlarını değerlendirdi.

Muğla'nın Türkiye birincisi olmasının sevindirici bir gelişme olduğunu anlatan Gökcan, başarıyla gururlandıklarını anlattı.

Geçen yıl 33. sırada yer alan Muğla'nın birinci sıraya yükselmesinde emeği geçenleri kutlayan Gökcan, şöyle konuştu:


"Muğla İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin Töre ve ekibini tebrik ediyorum. Tüm öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi, velilerimizi ve emeği geçen herkesi kutluyorum. Muğla'da yaşayan çocuklarımızın başarılarının devam etmesi dileğiyle başarılı olan öğrencilerimizi canı gönülden tebrik ediyorum. Milletvekili arkadaşım Mehmet Yavuz Demir ve İl Başkanımız Kadem Mete ile birlikte Muğla'ya her alanda yaptığımız yatırımların yanı sıra eğitim alanında da ciddi yatırımların yapılması için birlikte çalışmaya devam ediyoruz."

Gökcan bu yıl Milas, Fethiye, Menteşe, Ortaca ve Köyceğiz'e 7 yeni okulun yapılmasını yatırım programına aldırdıklarını anlatarak, yaşanan süreçteki önemli katkıları nedeni ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a teşekkür etti.

Tunceli İl Milli Eğitim Müdürü Gürsel Ekmekci, okur yazar oranı yüksek olan Tunceli'nin Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavında aldığı 43,35 toplam net ortalaması ile Türkiye ikincisi olduğunu bildirdi.

Ekmekci, yaptığı yazılı açıklamada, Tunceli'nin LGS'de fen bilimleri ile inkılap tarihi ve Atatürkçülük derslerinde birinci, Matematik ve İngilizce derslerinde ikinci, Türkçe dersinde ise dördüncü olarak Türkiye geneli net ortalamasında ilk sıralardaki yerini koruduğunu belirtti.

Şehrin, 2019 LGS sonuçlarına bakıldığında derslerin net ortalamasına göre, Türkiye genelinde üst sıralarda yer alarak ulusal sınavlarda gösterdiği başarıyı bir kez daha ortaya koyduğunu belirten Ekmekci, şunları kaydetti:

"Tunceli, Milli Eğitim Bakanlığımız Ölçme ve Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce açıklanan LGS sınavı sonuçlarına göre 43,35 toplam net ortalaması ile Türkiye ikincisi olmuştur. Bu başarı elbette gurur vericidir, öğrencilerimle, çocuklarımla gurur duyuyorum. İl Milli Eğitim Müdürü olarak ekip arkadaşlarımla amacımız bu başarıyı her geçen yıl daha da ileriye taşımaktır. Biz eğitimciler bu amaca doğru giderken en büyük desteği hiç kuşkusuz velilerimizden almaktayız. Okur yazar oranının en yüksek olduğu bir ilde eğitim konusunda bilinçli ailelerin olması biz eğitimcilerin işini kolaylaştırmaktadır. Çocuklarının eğitim hayatının en iyi şekilde geçmesi için maddi manevi tüm ihtiyaçlarını karşılamayı kendilerine büyük sorumluluk kabul etmiş tüm velilerime teşekkür ediyorum."

Ekmekçi, bu büyük başarının en büyük mimarının öğretmenler olduğunu vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

"Çocuklarımızın başarılı olmaları için öğretmen arkadaşlarımın büyük titizlikle çalıştıklarını görmekten son derece memnunum. Her bir öğretmen arkadaşıma gönülden teşekkür ediyorum. Eğitimdeki başarı ekip başarısıdır. Okul yöneticilerine, memurlara ve yardımcı hizmetlerde çalışan mesai arkadaşlarıma Tunceli eğitimine sundukları katkıdan dolayı teşekkür ediyor, LGS başarısından dolayı Tunceli eğitim ailemizi tebrik ediyorum."

 

Kaynak : Anadolu Ajansı

Benzer Haberler