Anasayfa » Taşeron » O belediyede TİS müjdesi! KHK'ye rağmen imzalandı...

O belediyede TİS müjdesi! KHK'ye rağmen imzalandı...

O belediyede TİS müjdesi! KHK'ye rağmen imzalandı...

Belediyeden kadro alan taşeronuna 63 Maddelik TİS kazanımı

Tarih :
O belediyede TİS müjdesi! KHK'ye rağmen imzalandı...

Seyhan Belediyesinde örnek sözleşme: Taşerondan geçiş yapan işçiler KHK’ye rağmen TİS imzaladı.

DİSK/Genel-İş Adana Şubesi ile Seyhan İlçe Belediyesi arasında Seyhan İmar AŞ işçilerini ilgilendiren bir yıllık TİS imzaladı. Taşerondan şirkete alınan işçilerin 2020’ye kadar sözleşme imzalamasını engelleyen KHK’ye rağmen imzalanan sözleşme, benzer durumda olan işçilere örnek oldu.

Sözleşme töreninde konuşan DİSK Çukurova Bölge Temsilcisi ve Genel-İş Adana Şube Başkanı Hüseyin Yaşar Gündoğdu, TİS 1 Haziran itibari ile yürürlüğe girecek, 30 Haziran 2020 tarihinde sona erecek. KHK’nin bitim tarihine göre yapılan bir anlaşma. Seneye daha da ileri bir sözleşme yapacağız” dedi.

5 yıldır temizlik işlerinde çalışan A.A. taşerondayken işçilerin hiçbir güvencesi olmadığını belirterek “Bırak bir eldiven isteme güvenceleri bile yoktu” dedi. 4 yıldır sendikalaşmak için mücadele verdiklerini ifade eden A.A., “Kararname geniş bir anlaşma yapmamıza izin vermiyor. Ancak ücret olarak 400-500 lira gibi bir artış olabildi. Kriz ortamında artan enflas-yonun yükünü önce işsizler çeker sonra asgari ücretle çalışanlar çeker. Çoğu belediye çalışanı, ek iş yapıyor. 8 saat kamyon arkasında çöp atan arkadaşlarımızın mesai bittikten sonra 3-5 saat ek iş yaptığını biliyoruz. Bir ekonomik kriz daha bu zamları da götürür. Resmi ve dini bayramlarda bire 3 yevmiye alacağız. Bizim için bu fark bile önemli” dedi.

SÖZLEŞMEDE NELER VAR?

Seyhan İmar İnş. Kül. Sağ. Tic. AŞ ile imzalanan 63 maddelik 1.5 yıl süreli TİS’te işçilere öğle yemeği-yemek yardımı, günlük yol yardımı, günlük sorumluluk ve direksiyon primi, aylık yakacak yardımı, Ramazan ve Kurban Bayramı ile yılbaşı öncesi gıda yardımı, öğrenim gören işçi çocuklarının tahsil durumlarına göre yıllık öğrenim yardımı, yıllık izin yardımı, yıllık iki ikramiye verilmesi ve şirkete veya şirketin sermayesinin yarısından fazlasına sahip olan belediyeye ait olan sosyal tesis, kreş, bakımevleri vb. hizmetlerinden ücret-siz yararlanma hakkı verildi.

Kaynak : Evrensel
Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Alım İlanı
Bu 3 oyundan çocuklarınızı uzak tutun!
Sürpriz sonuç: Bayramda sokak yasağı olsun
2 yıllık rapor! Yeni adımlar atılacak
İkramiye 5 günde 3 kez aynı yere çıktı
AK Parti, erken seçimi tartıştı
Tarım ilacındaki riskler raporda
880 bin uçak bakım personeline ihtiyaç var
Acun Ilıcalı duyurdu! İşte final tarihi
İzmir Bakırçay Üniversitesi sözleşmeli 7 personel alacak

Benzer Haberler