Anasayfa » Taşeron » Taşeronda % 39 zam tepkisi: Verilen sözler tutulsun

Taşeronda % 39 zam tepkisi: Verilen sözler tutulsun

Taşeronda % 39 zam tepkisi: Verilen sözler tutulsun

Taşeronda kadro ve YHK çözüm getirmiyor. Kadroya geçen işçiler ve kadro alamayan işçiler kendilerine verilen sözlerin tutulmasını istiyor.

Tarih :
Taşeronda % 39 zam tepkisi: Verilen sözler tutulsun

Taşeron şirketlerden genel idarelerde 4/D sürekli işçi kadrosuna ve belediyelerde belediye şirket işçiliğine geçen işçiler altışar aylık dilimler halinde aldıkları ve enflasyon farkının da olamadığı yüzde 4+4'lük zam miktarının açıklanan enflasyon rakamları ve diğer kamu çalışanlarının çok altında olamasından dolayı durumlarının düzeltilmesi için seslerini her platformda duyurmaya çalışıyorlar.

YILLIK ENFLASYON % 26, ZAM 4+4

Tüik geçen yılın enflasyon rakamını 3 Ocak'ta açıklamış ve yıllık enflasyonun yüzde 26 olduğunu resmi olarak ilan etmişti. Kamuda çalışan işçi ve memurlar enflasyon farkı alabilir iken taşeron şirketlerden kadroya geçen işçiler YHK toplu iş sözleşemesi hükümlerine göre zam alıyor ve bu zam miktarıda geçen yıl açıklanan enflasyon rakamının %18 (26-8=18) gerisinde kalmıştı.

YİK ÜYELERİNE YAKLAŞIK %39 ZAM

Bugün yaşanan gelişme ise taşerondan kadroya geçen işçiler için tekrar gözleri zam oranlarına çevirdi. Sözcü gazetesinde yer alan haberde Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) 13 bin lira olarak belirlenen maaşlarının 18 bin liraya yükseltildiği yani yaklaşık %39'lık bir zam yapıldığı iddiaları gözleri yüzde 4+4 zam alan işçilerin maaşlarına çevirdi.

İŞÇİLER TİS VE BELEDİYEDE KADRO İSTİYOR

İşçiler yaşadıkları bu sıkıntıların geçici çözümler yerine kalıcı bir şekilde çözülebilmesi adına genel idarelerdeki işçiler için kamu işçileri TİS hükümlerine tabi olmaları, belediye şirket işçilerinin de belediye kadrosuna geçişlerinin yapılmasını istiyorlar.

SEÇİMLER SONRASI BELEDİYE ŞİRKETLERİNDEN İŞÇİLER ÇIKARILDI

Son yapılan seçimler sonrası hemen hemen her siyasi partiden belediye şirket işçilerinden işlerine son verilenler oldu. Şirket işçiliğinin 'kadro' olmadığını her fırsatta dile getiren işçiler daha önce dediklerinin olduklarını ifade ederek belediye şirket işçiliğinin kadro olamadığının açık bir şekilde görüldüğünü ifade ederek kendilerine 'kadro verdik' denilmesinin yanlış olduğunu ifade ediyorlar.

TOPLU SÖZLEŞMEDE BU YIL ÇÖZÜLSÜN

Yüzbinlerce taşerondan kadroya geçen işçinin gözü kulağı Türk-İş'in yürüttüğü toplu sözleşme görüşmelerinde. Türk-İş masada bu yıl taşerondan kadroya geçen ve kadro alamayan işçilerin sorunlarının masada olduğunu ifade etmiş ve yaklaşık bir hafta önce Çalışma Bakanlığı'na tekliflerini iletmişti.

%70 ENGELİ KADROYA GEÇİŞİ ÖNLEDİ

Kamuda çalışan taşeron işçilerin bir çoğu asıl işi yapmalarına rağmen sözleşmelerindeki maddeler ve çalışma şekillerinden dolayı kadro imkanından yararlandırılamadı. Başta KİT'ler olmak üzer, HBYS çalışanları, Karayolları, şoförler, anahtar teslimi iş, sterilizasyon, vb görevlerde sayıları yüzbini geçen çalışan kadro hakkından faydalanamadı.

SÖZLEŞMELERİ BİTENLER İŞTEN ÇIKARILDI

Taşeron şirketlerde çalışıp kadroya geçemeyen işçilerin bir bölümüde sözleşmeleri son buluduğu ve kadroya geçemediği işçin işsiz kaldılar.

Özetle tüm taşerona şartsız koşulsuz kadro sloganı ile yola çıkan işçiler ilk olarak genel idare ve belediyeler olarak farklı hukuki statüler aldılar. YHK toplu iş sözleşmesi hükümleri ise işçileri enflasyondaki artıştan bile koruyamadı. Asıl işi yapan binlerce taşeron işçide asıl işi yapmalarına rağmen kadro hakkından faydalanamadılar.

TAŞERONDA İSTEKLER: VERİLEN SÖZLER TUTULSUN

İşçilerin bu sorunlarını artık bilmeyen ve duymayan kalmadı. İşçiler sadece kendilerine verilen sözlerin tutulmasını istiyorlar

KAMU İŞÇİLERİ VE TAŞERON PLATFORMU YAYINA GİRDİ

Kamuda çalışan yüz binlerce işçiye hizmet veren 'Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu' yayına girdi. Sosyal güvenlik alanında lider konumda bulunan sgkrehberi.com, kamuda ve özel sektörde çalışan milyonlarca işçi için yeni bir platformu hayata geçirdi.Platformda, kamu işçilerinin ve kadroya geçen taşeron işçilerin, kadro dışı kalan taşeron işçilerin, hakları ile güncel mevzuat, çıkan haberler paylaşılacak.

Platformda, kamu kurumlarında, belediyelerde ve özel sektörde çalışan işçiler sorunlarını, şikayetlerini ve isteklerini dile getirebilecek.

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Twetterdan paylaşılan mesajları şöyle oldu:

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler