Anasayfa » Medya Haberleri » Yargıtay son noktayı koydu: İstifa eden işçiye ödenmeyecek

Yargıtay son noktayı koydu: İstifa eden işçiye ödenmeyecek

Yargıtay son noktayı koydu: İstifa eden işçiye ödenmeyecek

Yargıtay son noktayı koydu: İstifa eden işçiye ödenmeyecek

Tarih :
Yargıtay son noktayı koydu: İstifa eden işçiye ödenmeyecek

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren bir karara imza attı. Yüksek Mahkeme, istifa eden işçiye kesinlikle ihbar tazminatı ödenmeyeceğine hükmetti.

İşten atıldığını öne süren işçi, 2. İş Mahkemesi'ne müracaat ederek iş akdine haklı bir neden olmadan son verildiğini öne sürdü. Kıdem ve ihbar tazminatları ile bir kısım işçilik alacaklarının davalıdan tahsilini talep etti. Mahkemede savunma yapan davalı işveren iş akdinin davacı tarafından tek taraflı sonlandırıldığını bu nedenle ihbar ve kıdem tazminatına hak kazanmadığını, ödenmeyen bir alacağının da bulunmadığını iddia etti. Davacının çalışma süresinin bir yılın altında olması sebebi ile kıdem tazminatına hak kazanamayacağına dikkat çeken Mahkeme; davacının iş akdinin tazminat gerektirmeyecek şekilde son bulduğunu ispatla yükümlü olan işverenin bu hususu ispatlayamaması nedeniyle ihbar tazminatının hüküm altına alınması gerektiği gerekçesiyle davanın kısmen kabulüne hükmetti. Kararı işveren temyiz edince devreye Yargıtay 22. Hukuk Dairesi girdi.

İhbar tazminatının iş sözleşmesini fesheden tarafın karşı tarafa ödemesi gereken bir tazminat olduğunun vurgulandığı kararda; "İş sözleşmesini fesheden tarafın ihbar tazminatına hak kazanması mümkün olmaz. Dava dosyası değerlendirildiğinde davacının işi kendisinin bıraktığı anlaşıldığından; Mahkemece ihbar tazminatının reddi yerine yanılgılı değerlendirme ile kabulüne karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Kararın oy birliği ile bozulmasına hükmedilmiştir." denildi.

Kaynak : İhlas Haber Ajansı
Acı haber geldi! Yaralanan asker şehit oldu
15 Temmuz'da bombalarla hasar gören araçlar
Emekliler merakla bekliyor! İkramiyeler ne zaman yatacak?
Erdoğan: Bu milleti asla yıkamayacaklar
15 Temmuz fotoğrafları su altında sergilendi
Nihal Olçok'tan 15 Temmuz paylaşımı
Tüm Türkiye’de ’15 Temmuz’ anıldı
TV'de reklamlarda yeni dönem! Abur cubur ayarı geliyor
106 yaşında demokrasi nöbetine katıldı

Benzer Haberler