Anasayfa » Taşeron » Taşeron ve kamu işçileri bügün müjde bekliyor

Taşeron ve kamu işçileri bügün müjde bekliyor

Taşeron ve kamu işçileri bügün müjde bekliyor

Kadro alan taşeron bügün Cumhurbaşkanından müjde bekliyor

Tarih :
Taşeron ve kamu işçileri bügün müjde bekliyor

Taşeron şirketlerden 4/D sürekli işçi kadrosu ve belediye şirket işçiliğinde geçen işçilerin bugün gözü kulağı Hak-İş'in 14. olağan Genel Kurulunda olacak.

Bugün saat 14.00'de Hak-İş'in 14. Olağan Genel Kurulu (ATO Congresium) toplantısına Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılacağı açıklandı. Sayıları milyona yakın olan taşerondan kadroya ve belediye şirket işçiliğine geçen işçiler ile çeşitli nedenlerle kadroya geçemeyen işçilerin gözü bu toplantıda olacak.

HAK-İŞ BAKANLIĞA TAŞERON TEKLİFİNİ SUNMUŞTU

Çalışma Bakanlığı dün kamu işçileri için zam teklifini açıklamış ve işçilere yüzde 5+4 lik zam teklif etmişti. Seyyanen artış miktarıda kamu işçileri için 60 lira olarak belirlenmişti. Türk-İş bu teklifin müzakere edilemez bir teklif olduğunu belirterek masayı terk etti. Ergün Atalay yaptığı açıklamada kanundaki haklarını toplu iş görüşmeleri sonrası kullanacaklarını ifade ederek Bakanlığın kendilerini çağırırsa tekrar gelebileceklerini fakat kendilerinin doğrudan yapılan zam teklifini müzakere etmeye gelmeyeceklerini ifade etmişti.

Hak-İş'te Bakanlığa 20 madde ve 4 sayfadan oluşan toplu iş sözleşmesini iletmişti. Burada kadroya geçen taşeron işçilerin zam oranlarının güncellenmesi ve kadro alamayan taşeron işçiler için izlenecek yol haritasıda yer almıştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KATILIYOR

Bugün yapılacak Hak-İş 14. Olağan Genel Kurulu toplantısına Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılacak. Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan başta enflasyon farkı olmak üzere kadroya geçen işçilerin yaşadığı sıkıntıları ifade etmiş ve çözüm bulunmasını talep etmişti. Ayrıca kadro dışı kalan yüzbinlerce işçi içinde yeni çözüm önerileri getirilmişti. Sayıları 1 milyonu geçen işçilerin yaşadıkları mağduriyetler her gün basında ve sendika temsilcileri tarafından dile getiriliyor.

İŞÇİLERE BÜGÜN MÜJDE GELİR Mİ?

Kamu işçileri toplu iş görüşmeleri hala devam ediyor ve süreç Ağustos ayı sonunda sonuçlanacak. Dün Bakanlığın kamu işçileri zam teklifi beklenen zam oranlarının çok gerisinde olunca Türk-İş masayı terk etti. Dün yapılan açıklamalarda taşerondan kadroya geçen işçiler için yapılan tekliflere ilişkin ise bir açıklama yapılmadı.

4/D'Lİ, BELEDİYE ŞİRKET VE TAŞERON İŞÇİLER

Konu ile ilgili hem Türk-İş'in hem de Hak-İş'in açıklamaları bulunuyor. 4D sürekli işçi kadrosuna geçen işçiler kamu işçileri toplu iş sözleşmesine dahil edilmeyi beklerken, belediye şirket işçileri de kendilerine belediye işçiliği kadrosu verilmesini istiyorlar. Ayrıca kadro geçiş sürecinde çeşitli nedenlerle kadro dışı kalan taşeron işçilerde kendilerinin kadro imkanından yararlandırılımalarını bekliyorlar.

Hak-İş'in teklifinde neler vardı?

Hak-İş Bakanlığa kamu işçiler, 4/D'li sürekli işçiler, mevsimlik işçiler ve kadro dışı kalan taşeron işçiler için KAMU KESİMİ TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ(TİS) teklifini Bakan Selçuk'a iletti.

Teklifte;

---*Maaş zamları,

---*696 KHK ile geçişi yapılan işçilerin günlük ücretleri,

---*Mayıs ve Eylül ayları içinde birer defaya mahsus olmak ve başkaca bir ödemeyi etkilememek üzere 1.250TL toplamda 2.500 TL ‘ek ödeme’,

---*Tüm taşeron işçilerin kamuda kadroya geçilmesi hedefi ile 696 sayılı KHK kapsamı dışında bırakılan alt işveren işçilerinin (KİT’ler, HBYS çalışanları, Çağrı Hizmetleri Çalışanları, Personel gideri yüzde 70 in altında kalan hizmet alımlarında çalışanlar, yemekhane hizmetleri ve araçlı hizmet alımlarında çalışanlar) daimi işçi kadrolarına geçirilmesi

---*Tayin ve becayiş

---*Özel güvenlik görevlisi olarak çalışan işçilere kimlik ve izin

---*Aile ve Çocuk Yardımının devlet memurları ile eşit miktarda ödenmesi

gibi önemli maddeler yer aldı.

Cumhurbaşkanlığı sitesinde bugün yer alan programda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın saat 14.00'de genel kurul toplantısına katılacağı yer alıyor. Taşerondan kadroya ve belediye şirketlerine geçen işçiler ile hala taşeron işçi olarak çalışan işçiler bugün kendilerine Hak-İş'in teklifinde yer alan düzenlemelerle ilgili bir müjde bekliyorlar.

İşte 1 Milyon taşeron ve kamu işçisini ilgilendiren TİS teklifinin tam metni! haberi için Tıklayınız

Kadro alan taşerona 'kanuni düzenleme' şartı! haberi için Tıklayınız

SGK REHBERİ KAMU İŞÇİLERİ VE TAŞERON PLATFORMU YAYINA GİRDİ

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu Yayına Girdi!

Kamuda çalışan yüz binlerce işçiye hizmet veren 'Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu' yayına girdi.

Sosyal güvenlik alanında lider konumda bulunan sgkrehberi.com, kamuda ve özel sektörde çalışan milyonlarca işçi için yeni bir platformu hayata geçirdi.

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler